9 organicznych nawozów do ogrodu, które możesz zrobić samodzielnie

Zamiast używać nawozów chemicznych do ogrodu, możesz wykorzystać do produkcji nawozu organicznego odpady kuchenne takie jak skórki od bananów, skorupki jajek, fusy po kawie.

Te sposoby nie tylko pomogą twoim roślinom dobrze rosnąć, ale także zaoszczędzą dużo pieniędzy i są wyjątkowo bezpieczne dla środowiska.

Nawozy organiczne pomagają poprawić strukturę gleby, retencję wody i napowietrzanie. Dodają również ważne mikroskładniki odżywcze, które zwiększają aktywność dobrych bakterii w glebie. Co więcej, w porównaniu do stosowania nawozów chemicznych, nawozy organiczne sprawią, że twój ogród warzywny będzie bardziej zielony i zapewni zdrowe plony twojej rodzinie.

1. Nawóz do fusów kawowych

fusy z kawy

Fusy z kawy są bardzo dobre dla twoich roślin. Są wypełnione azotem i pomagają zwiększyć kwasowość gleby. Jest to szczególnie dobry nawóz do róż, hortensji i magnolii, ale można go również stosować na warzywach, aby pomóc im rosnąć. To także bardzo prosty przepis – wystarczy zmielona kawa. Po prostu nasypujesz fusy na glebę u podstawy swoich roślin.

2. Nawóz z popiołu z kominka

popiół

Popiół z kominka dostarcza roślinom węglanu wapnia i potasu. Wystarczy wsypać popiół do grządki, a następnie wymieszać z glebą.

3. Nawóz z solą Epsom

sól Epsom

Jeśli wolisz coś prostszego, możesz również wymieszać sól Epsom z wodą, aby uzyskać dobry nawóz. Jest doskonałym źródłem magnezu i siarki, a szczególnie dobrze nadaje się do róż i pomidorów. Po prostu dodaj łyżkę soli do litra wody i użyj jej do nakarmienia roślin zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz.

 

4. Nawóz do skórek bananowych

skórki bananowe

Banany są bogate w potas. Zawierają również wapń i fosfor i doskonale nadają się do nawożenia roślin kwitnących oraz drzew i roślin owocowych. Możesz po prostu zakopać skórki od bananów w ziemi u podstawy roślin i pozwolić im się rozłożyć. Możesz także zamrozić przejrzałe banany, a następnie zakopać je obok swoich roślin. Lub zrób spray, mocząc skórki bananów w wodzie przez trzy dni, a następnie spryskaj rośliny lub sadzonki, aby dodać potrzebne składniki odżywcze.

5.  Napar ze ścinków trawy

trawa

Umieść świeże ścinki trawy w pięciolitrowym wiadrze, a następnie zalej wodą. Musisz to pozostawić przez około pięć dni. Następnie rozcieńczyć napar nawozowy, dodając 10 filiżanek świeżej wody do jednej filiżanki herbaty i zalać glebą. Ścinki trawy pomagają przywrócić glebie niezbędne składniki odżywcze.

6. Nawóz ze skorupek jaj

skorupki jaj

Skorupki jaj zawierają dużo wapnia, który pomaga we wzroście komórek w twoich roślinach. Wystarczy zmiażdżyć zużyte skorupki jaj, a następnie zakopać je w ziemi. Możesz też zrobić spray z 20 skorupkami jajek i galonem wody. Gotuj muszle w wodzie przez kilka minut, a następnie zostaw na noc. Odcedź muszle i dodaj wodę do butelki z rozpylaczem, aby rozpylić bezpośrednio na glebę.

7.  Nawóz z octem

ocet

Ocet zawiera kwas octowy, który jest świetny w przypadku niektórych dolegliwości. Możesz użyć tego na różach i różnych innych roślinach doniczkowych, a także na warzywach w swoim ogrodzie. Aby zrobić nawóz z octem, wystarczy połączyć łyżkę białego octu (tylko biały ocet, ponieważ ocet jabłkowy nie ma takich samych właściwości odżywczych) z galonem wody (3.75l). Użyj tego roztworu do podlewania roślin raz na trzy miesiące, aby uzyskać najlepsze wyniki.

8. Obornik

nawóz z obornikiem

Obornik był również używany od wieków do nawożenia i możesz używać obornika od dowolnego zwierzęcia hodowlanego, które możesz mieć. Umieść obornik w poszewce na poduszkę, a następnie mocz worek w pięciolitrowym wiadrze wody przez około dwa tygodnie. Wystarczy rozcieńczyć obornik wodą do połowy i użyć jej do podlewania roślin. Pomaga to nie tylko w dodaniu niezbędnych składników odżywczych, ale także przynosi korzyści z obornika bez konieczności wąchania świeżego obornika na swoich roślinach.

9. Nawóz żelatynowy

żelatyna

Żelatyna jest doskonałym źródłem azotu, którego twoja gleba potrzebuje do produkcji dużych, zdrowych roślin. Wystarczy rozpuścić paczkę zwykłej żelatyny w filiżance gorącej wody, a następnie dodać trzy filiżanki zimnej wody. Wylewaj to na glebę otaczającą twoje rośliny mniej więcej raz w miesiącu.

Przepis na domowe tabletki do zmywarki

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię