Woda utleniona. 10 nietypowych zastosowań wody utlenionej

Woda Utleniona

Woda utleniona (nadtlenek wodoru) znajdzie się w prawie każdym domu. Trzy procentowy roztwór tego związku chemicznego używana jako łagodny środek antyseptyczny w celu zapobiegania infekcjom drobnych skaleczeń, zadrapań i oparzeń.

Według Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC), nadtlenek wodoru również zabija drożdże, grzyby, bakterie, wirusy i zarodniki pleśni. Woda utleniona nie musi być tylko używana jako środek antyseptyczny. Istnieje wiele zastosowań nadtlenku wodoru, które mogą Was zaskoczyć.

Woda utleniona – sposoby wykorzystania w Twoim domu:

1. Woda utleniona odświeży zmywarkę

Badania wykazują, że grzyb występuje 83 procentach testowanych zmywarek, a 47 procent zawiera czarne drożdże E. dermatitidis, które mogą być szkodliwe dla ludzi.

Aby wyeliminować pleśń w zmywarce, spryskaj wodą utlenioną części zmywarki, w których wilgoć może utrzymywać się przez długi czas po zakończeniu cyklu mycia naczyń – w fałdach gumowych uszczelek i szczelinach. Wymieszaj wodę utlenioną, sodę oczyszczoną i kilka kropli ulubionego olejka eterycznego, aby stworzyć pachnącą „bombę” do wymycia zmywarki.

2. Woda utleniona wyczyści blaty kuchenne i deski do krojenia

Według The Ohio State University, czyszczenie blatów i desek do krojenia nierozcieńczonym nadtlenkiem wodoru skutecznie zabija bakterie E. coli i Salmonella, gdy roztwór pozostawi się je na danej powierzchni przez 10 minut w temperaturze pokojowej. Drewniane deski można zanurzyć w 3% wodzie utlenionej na 5 do 10 minut w celu zabicia zarazków.

 

3. Woda utleniona: umyj w niej warzywa

Ekologiczni ogrodnicy zalecają stosowanie 1/4 szklanki 3% wody utlenionej na galon wody do mycia warzyw, aby usunąć z nich bakterie.

Warzywa liściaste i te o delikatnej skórce, należy moczyć przez 20 minut. Marchew, ziemniaki i inne warzywa o twardej skórce można namoczyć 30 minut przed spłukaniem i wysuszeniem. Ponieważ bakterie mogą powodować brązowienie warzyw i owoców, ekolodzy uważają, że umycie ich w roztworze wody z wodą utlenioną utrzyma je w perfekcyjnym stanie dłużej w lodówce.

4. Woda utleniona doskonale wyczyści naczynia do pieczenia

Przypieczone blachy, patelnie i garnki posyp sodą oczyszczoną, a następnie spryskaj 3 procentową wodą utlenioną. Mocz przez 3 godziny.

5. Woda utleniona doskonale wyczyści toaletę

Woda utleniona skutecznie usuwa mikroorganizmy, w tym bakterie, drożdże, grzyby, wirusy i zarodniki, co czyni go skutecznym i niedrogim środkiem do czyszczenia łazienek.

Aby wyczyścić toaletę, dodaj 1/2 szklanki 3% wody utlenionej do miski toaletowej i pozostaw na 20 minut. Woda utleniona nie tylko zabije zarazki, ale również rozjaśni misę.

6. Woda utleniona doskonale wypoleruje lustra!

Lustra i inne szklane powierzchnie spryskaj roztworem wody i wody utlenionej w stosunku 1:1 i wytrzyj ręcznikiem papierowym lub gazetą.

7. Woda utleniona – usuwa doskonale plamy!

Environmental Working Group zaleca wodę utlenioną jako skuteczny sposób usuwania plam z trawy, plam krwi i plam po napojach, takich jak soki owocowe i wino.

 

8. Namocz nasiona w wodzie utlenionej!

Liczne badania wykazały, że moczenie nasion w 1 do 3 procentach nadtlenku wodoru może zmiękczyć osłonkę nasion i rozpocząć kiełkowanie. Jeśli chcesz zwiększyć szanse na dobre plony, przed zasadzeniem namocz nasiona w nadtlenku wodoru przez 20 minut.

9. Woda utleniona pomoże w infekcjach grzybicznych roślin

Jeśli Twoje warzywa w ogrodzie pokryte są pleśnią lub mają inne infekcje grzybicze, możesz spryskać je roztworem wody utlenionej w celu pozbycia się grzyba.
Wymieszaj 4 łyżeczki wody utlenionej z pół litra wody i spryskaj roślinę. W tym przypadku więcej nie znaczy lepiej. Większe stężenie może spalić delikatne liście roślin.

10. Użyj wody utlenionej do sterylizacji pędzli do makijażu

Zmyj z pędzli nadmiar makijażu delikatnym szamponem, po czym zamocz włosie na 10 minut w misce z wodą z jedną łyżeczką 3% wody utlenionej.

Woda utleniona ma okres trwałości około sześciu miesięcy po otwarciu. Przeterminowana nie jest szkodliwa, ale jest po prostu nieskuteczna. Jeśli chcesz sprawdzić czy twoja woda utleniona ma cały czas dezynfekujące właściwości wystarczy polać zlew w łazience. Jeśli na metalowym odpływie pojawią się bąbelki i pęcherzyki jest to znak, że woda utleniona jest cały czas aktywna.

ZJ/ZSS

9 organicznych nawozów do ogrodu, które możesz zrobić samodzielnie

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię