Przywódcy 27 krajów potępili atak Rosji na Ukrainę

Przywódcy 27 krajów potępili atak Rosji na Ukrainę podkreślając, że był on niesprowokowany i nieuzasadniony. Przyjęli oni wspólną deklarację na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli poświęconym sytuacji na wchodzie.

Liderzy napisali, że Rosja rażąco złamała międzynarodowe prawo i podważyły bezpieczeństwo i stabilność w Europie i na świecie odmawiając Ukrainie wyboru własnej drogi.

Przywódcy podkreślili, że Rosja zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za agresje, destrukcje i zabitych ludzi. „Rada Europejska domaga się od Rosji natychmiastowego wstrzymania działań wojskowego, bezwarunkowego wycofania wszystkich sił i wojskowego sprzętu z terytorium Ukrainy” – czytamy we wspólnym oświadczeniu. Jest w nim także mowa o tym, że kolejne sankcje, które zostaną nałożone przez Unię na Rosję będą się wiązały z ogromnymi i poważnymi konsekwencjami dla Rosji.

 

„Te sankcje dotyczą sektora finansowego, energetycznego, transportu, towarów podwójnego zastosowania, a także kontroli eksportu, finansowania eksportu” – napisali przywódcy 27 krajów dodając, że będą także restrykcje wizowe i indywidualne, dyplomatyczne. Zapewnili, że są one przyjęte i wdrożone bardzo szybko.

Sankcje gospodarcze dotkną także Białoruś, która wsparła Rosję w inwazji. Przywódcy wezwali do przyspieszenia prac w tej sprawie. „Rada Europejska uważa, że nie ma miejsca w XXI wieku na użycie siły i przymusu do zmiany granic” – brzmi fragment oświadczenia.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię