Amerykanie proponowali Zełenskiemu ewakuację

Stany Zjednoczone zaoferowały prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu ewakuację z Kijowa – informuje amerykański dziennik Washington Post. Według gazety ukraiński prezydent odmawia wyjazdy ze stolicy.

Według amerykańskich władz obalenie Zełenskiego i zainstalowanie w Kijowie marionetkowego rządu jest głównym celem rosyjskiej inwazji. Washington Post pisze, że przedstawiciele USA od wielu tygodni ostrzegali prezydenta Ukrainy o możliwości zamachu. Przebywający w Kijowie w styczniu tego roku dyrektor CIA Bill Burns apelował, by poważnie traktował swoje bezpieczeństwo.

 

Powołując się na źródła w administracji Washington Post donosi, że w ostatnich dniach Amerykanie rozmawiali z Zełenskim na temat najbezpieczniejszych miejscach do schronienia, by zapewnić ciągłość funkcjonowania ukraińskiego rządu.

Zarówno amerykańscy jak i ukraińscy oficjele oceniają, że jednym z głównych celów rosyjskiej inwazji jest usunięcie Zełenskiego i jego rządu i zastąpienie go rządem marionetkowym.

Według amerykańskich i brytyjskich informacji wywiadowczych Rosja jeszcze przed inwazją ulokowała w Kijowie oddział wojsk specjalnych, których zadaniem miałoby być zabicie lub pojmanie prezydenta. W piątek prezydent Rosji Władimir Putin zaapelował do ukraińskich wojskowych o obalenie przywódcy.

Zełenski nadaje porankiem z ulic Kijowa

(iar)

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię