Ukraina pozywa Rosję do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze

Cały świat jest świadkiem jawnego łamania przed Federację Rosyjską wszelkich standardów międzynarodowego prawa i wszelkiej moralności w czasie agresji na Ukrainę.

Ataki na obiekty cywilne – autobusy, pociągi, samoloty, bloki mieszkalne a nawet przedszkola są na Ukrainie codziennością. Co gorsza, ofiary są także wśród dzieci.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w Niedzielę – „Rosja dopuszcza się na Ukrainie działań wypełniających znamiona ludobójstwa i należy jej odebrać prawo głosu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ […] To, co okupanci robią w Charkowie, Ochtyrce, Kijowie, Odessie i innych miastach i wsiach, podpada pod międzynarodowy trybunał”. Agencja Ukrinform poinformowała już wcześniej, że „Ukraina zwróciła się do członków Rady Bezpieczeństwa ONZ o zwołanie nadzwyczajnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ”. W piątek Rosja zawetowała rezolucję Rady Bezpieczeństwa potępiającej jej agresję na Ukrainę.

Jak napisał w niedzielę Zełenski – „Ukraina złożyła wniosek przeciwko Rosji do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za manipulowanie pojęciem ludobójstwa w celu usprawiedliwienia agresji. Żądamy pilnej decyzji nakazującej Rosji zaprzestanie działalności wojskowej i oczekujemy, że procesy rozpoczną się w przyszłym tygodniu”.

Wcześniej prokurator generalna Ukrainy oświadczyła, że „wszystkie przypadki ostrzeliwania przez Rosję cywilnych obiektów są rejestrowane, a Ukraina zbiera dowody na takie działania wojenne, by przekazać je Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze”. Poinformowała również, że w ciągu dwóch ostatnich dni wróg uszkodził co najmniej 30 obiektów cywilnych, a propaganda Rosji rozpowszechnia kłamstwa o działaniach rosyjskich sił zbrojnych. Jak podkreśliła ukraińska prokurator generalna – „zadanie numer jeden to rejestrowanie każdego przestępstwa agresora”.

MG

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię