Miód manuka – właściwości i zastosowanie

Miód ten wytwarzany jest z krzewu o nazwie Leptospermum scoparium rosnącego w Nowej Zelandii i Australii. Miód manuka uważany jest za jeden z najzdrowszych gatunków miodu. Ma właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne, antywirusowe i przeciwpasożytnicze. Przez wielu uważany jest za superfood.

Mówi się, że miód manuka jest skuteczny w leczeniu wszystkiego, od bólu gardła po usuwanie wyprysków na skórze. Oto kilka głównych prozdrowotnych właściwości miodu manuka:

 

1. Pomaga w gojeniu się ran

Miód działa antybakteryjnie i antyoksydacyjnie, a jednocześnie utrzymuje wilgotne środowisko rany i barierę ochronną, która zapobiega infekcjom mikrobiologicznym rany. Liczne badania wykazały, że miód manuka może przyspieszać gojenie się ran, wzmacniać regenerację tkanki, a nawet zmniejszać ból u pacjentów cierpiących na oparzenia.

2. Pomaga w leczeniu wrzodów cukrzycowych

Badanie przeprowadzone w Arabii Saudyjskiej wykazało, że opatrunki na rany z miodem manuka, stosowane w połączeniu z konwencjonalnym leczeniem ran, leczyły wrzody cukrzycowe skuteczniej niż samo leczenie konwencjonalne.

3. Pomaga w gojeniu ran powiek po operacji

Pacjenci po operacji powiek, u których na rany nakładany był miód manuka a nie wazelina zgłaszali, że blizny były mniej sztywne i znacznie mniej bolesne w porównaniu z bliznami leczonymi wazeliną.

4. Skuteczny jest w leczeniu infekcji ran

Miód manuka jest skuteczny w leczeniu infekcji ran wywołanych przez szczepy oporne na antybiotyki, takie jak Staphylococcus aureus (MRSA).

5. Promuje zdrowie jamy ustnej

Badania wykazały, że miód manuka atakuje szkodliwe bakterie jamy ustnej związane z tworzeniem się płytki nazębnej, zapaleniem dziąseł i próchnicą. Miód ten w szczególności skutecznie hamuje wzrost szkodliwych bakterii jamy ustnej, takich jak P. gingivalis i A. actinomycetemcomitans.

6. Łagodzi ból gardła

Jego właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne mogą zmniejszać stan zapalny i atakować bakterie powodujące ból. Miód manuka nie tylko atakuje szkodliwe bakterie, ale także otula wewnętrzną wyściółkę gardła, działając kojąco.

7. Pomaga zapobiegać wrzodom żołądka

Wrzody żołądka są jedną z najczęstszych chorób dotykających ludzi. Są to wrzody, które tworzą się na wyściółce żołądka, powodując ból brzucha, nudności i wzdęcia. H. pylori to pospolity typ bakterii, który jest odpowiedzialny za większość wrzodów żołądka. Badania sugerują, że miód manuka może pomóc w leczeniu wrzodów żołądka wywołanych przez H. pylori.

8. Wspomaga układ trawienny

Miód manuka poprawia stan zespołu jelita drażliwego oraz wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Miód atakuje również szczepy Clostridium difficile. Clostridium difficile, często nazywana C. diff, to rodzaj zakażenia bakteryjnego, który powoduje ciężką biegunkę i zapalenie jelit.

 

9. Może leczyć objawy mukowiscydozy

Mukowiscydoza jest chorobą dziedziczną, która uszkadza płuca i może również wpływać na układ pokarmowy i inne narządy. Infekcje górnych dróg oddechowych są dość powszechne u osób z mukowiscydozą. Pseudomonas aeruginosa i Burkholderia spp. to dwie powszechne bakterie, które mogą powodować poważne infekcje górnych dróg oddechowych, zwłaszcza w populacjach wrażliwych. Wykazano, że miód manuka zwalcza bakterie wywołujące infekcje górnych dróg oddechowych.

10. Leczy trądzik

Trądzik jest zwykle spowodowany zmianami hormonalnymi, ale może też być reakcją na złą dietę, stres czy rozwój bakterii w zatkanych porach. Miód Manuka może pomóc w utrzymaniu skóry wolnej od bakterii, co może przyspieszyć proces leczenia trądziku. Ponadto dzięki jego właściwościom przeciwzapalnym miód manuka zmniejsza stan zapalny związany z trądzikiem.

Herbata paragwajska– właściwości, działanie i tradycja parzenia

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię