10 darmowych nawyków, które uczynią cię szczęśliwszym

Dla wielu osób znalezienie powodów do radości podczas panującej obecnie pandemii może być bardzo trudnym zadaniem. Dlaczego? Otóż wiele tradycyjnych zachowań przynoszących szczęście jest obecnie uznanych za niebezpieczne. Z tego właśnie powodu warto wprowadzić w życie nowe nawyki, które są łatwe i proste w wykonaniu.

1. Pochwal siebie

Spraw sobie komplement. Nie czekaj na innych, aby to zrobili. Sprawienie samemu sobie komplementu wprawi cię w dobry nastrój i zwiększy twoją samoocenę. Badanie przeprowadzone w Narodowym Instytucie Nauk Fizjologicznych w Japonii wykazało, że pochwały poprawiają samopoczucie i zwiększają motywację do działania.

2. Zatańcz

Jeśli potrzebujesz natychmiastowego poprawienia nastroju, włącz ulubioną muzykę i tańcz. Taniec odstresowuje, zwiększa poziom energii, a nawet poprawia pamięć. Już po kilku minutach tańca poczujesz że możesz przenosić góry.

 

3. Znajdź czas dla swoich zwierzęcych przyjaciół

The Journal of Personality and Social Psychology donosi, że ludzie, którzy mają zwierzęta, są bardziej zadowoleni z życia. Badania wykazały, że właściciele zwierząt domowych mieli lepszą samoocenę i ogólne samopoczucie po spędzeniu czasu ze swoimi zwierzętami. Inne badanie przeprowadzone przez BarkBox wykazało, że prawie 93% właścicieli psów twierdzi, że ich pies uczynił ich lepszymi ludźmi, podczas gdy 71% właścicieli psów twierdzi, że ich pies sprawił, że czują się szczęśliwsi.

4. Znajdź trochę czasu na ćwiczenia fizyczne

Istnieje niezliczona liczba badań, które udowadniają, że ćwiczenia fizyczne zwiększają wydzielanie hormonu szczęścia. Wystarczy 20 – 30 minut ćwiczeń aerobowych, aby organizm uwolnił endorfiny, dzięki którym czujesz się bardziej pozytywnie i optymistycznie. W czasie ćwiczeń organizm uwalnia również serotoninę i dopaminę, dwie poprawiające samopoczucie substancje chemiczne.

5. Prowadź „pamiętnik wdzięczności”

Poświęć 5 minut dziennie na ćwiczenie wdzięczności. Zanotuj od trzech do pięciu rzeczy, za które jesteś wdzięczny i podziękuj za wszystko co się pozytywnego wydarzyło w twoim życiu tego dnia. Badania wykazują, że ludzie, którzy codziennie praktykują wdzięczność, konsekwentnie doświadczają więcej radości i przyjemności, więcej optymizmu i szczęścia, a także mają ogólne dobre samopoczucie.

6. Pomóż komuś

Jest wiele badań dowodzących, że altruistyczne zachowanie może prowadzić do szczęścia. Zostań wolontariuszem lub przekaż darowiznę na szczytne cele.

7. Medytuj lub pomódl się

Medytacja lub modlitwa obniżają poziom stresu, uspokajają i oczyszczają umysł. Badania wykazują, że po zaledwie czterech dniach uważnej medytacji poziom kortyzolu znacznie się obniża.

8. Spędź czas na świeżym powietrzu

A najlepiej wśród drzew. Naukowcy odkryli, że osoby, które spacerują w otoczeniu drzew odczuwają mniej negatywnego stresu, mają lepsze nastroje i rzadziej popadają w niepokój.

9. Czytaj

Uniwersytet w Liverpoolu przyjrzał się 4164 dorosłym osobom i stwierdził, że osoby, które regularnie czytają, rzadziej są zestresowane i przygnębione, a częściej czują się pewnie. Są również bardziej towarzyskie.

10. Uśmiechnij się

Już sam uśmiech może sprawić, że poczujesz się szczęśliwszy. Sekret polega na tym, że musi to być prawdziwy uśmiech. Nie potrafisz się uśmiechać? Poćwicz pare minut dziennie przed lustrem – postaraj się, żeby uśmiech stał sie twoim nawykiem

Powodzenia!

6 zasad skutecznego odchudzania

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię