Stany Zjednoczone ostrzegają Chiny przed wspieraniem Rosji

Doradca amerykańskiego prezydenta do spraw bezpieczeństwa Jake Sullivan po raz kolejny miał ostrzec Chiny przed konsekwencjami wspierania Rosji, która dokonała inwazji na Ukrainę. Wczoraj w Rzymie spotkał się on z jednym z najważniejszych chińskich dyplomatów.

Według dziennika „Financial Times”, który powołuje się na źródła w amerykańskiej administracji, Chiny miały sygnalizować chęć udzielenia pomocy wojskowej Rosji.

Wcześniej informowano, że Rosja zwróciła się do Chin z prośbą o wsparcie w postaci sprzętu wojskowego. Według „Financial Times” Kreml chciał pozyskać w Chinach między innymi rakiety ziemia-powietrze, ale również drony i pojazdy opancerzone.

 

Źródło w amerykańskiej administracji twierdzi, że informacje o gotowości Chin do przekazania sprzętu wojskowego Rosji USA przekazały swoim sojusznikom. Według chińskiego MSZ doniesienia o prośbie Rosjan to „dezinformacja” władz USA.

Wczoraj podczas spotkania z byłym szefem dyplomacji Chin Yang Jiechi, amerykański doradca do spraw bezpieczeństwa Jake Sullivan po raz kolejny miał ostrzec Chiny przed wspieraniem Rosji. Sullivan, jak relacjonują amerykańskie media, miał też dodać, że jeśli Chiny zdecydują się na pomoc Putinowi w wojnie na Ukrainie, czekają je sankcje i izolacja.

IAR

Co robić jak zabraknie prądu?

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię