Koza (Owca) – charakterystyka znaku zodiaku

Koza (Owca) to człowiek, który ma z natury spokojne usposobienie. Ceni sobie ciszę, do większości spraw podchodzi z rezerwą. Nie lubi znajdować się w centrum uwagi, zdecydowanie bardziej odpowiada mu trzymanie się na uboczu.

Dzięki temu nie jest przez nikogo niepokojony, może swobodnie obserwować otoczenie i wydarzenia. Zdobywając odpowiednio dużo informacji o danej sytuacji Koza zawsze wyciągnie odpowiednie wnioski – co umożliwia jej objęcie roli mediatora w wielu sporach.

Kozy mają naturę rozjemcy, zawsze starają się łagodzić kłótnie i spory oraz wyjaśniać wszelkie nieporozumienia – są przy ty, wyrozumiałe i sprawiedliwe – z tych przyczyn świetnie sprawdzają się w roli osoby rozstrzygającej spór. Dominującą cechą osobowości Kozy jest ostrożność, nie przepada za niespodziankami, zawsze stara się dowiedzieć jak najwięcej o swoim otoczeniu – dzięki temu udaje jej się uniknąć niepożądanych zmian w swoim życiu.

 

Sytuacje ryzykowne są niezwykle męczące dla Kozy, próbuje ona ich unikać niemal za wszelką cenę. Kieruje nią motto – „Po co się męczyć, skoro można podążać w spokoju ścieżką, która nie rzuca się w oczy”. Kozy dążą do utrzymania rutyny w swoim życiu i dokładnie planują swoje postępowanie. Dzięki dokładnemu planowaniu i niechęci do podejmowania impulsywnych decyzji może w swoim życiu cieszyć się sukcesami. Ewentualne porażki i przejściowe nieprzyjemności są przez Kozę ujęte w planie – nie stanowią więc przeszkody w realizacji marzeń.

Człowiek urodzony w znaku kozy często sprawia wrażenie nieśmiałego, jednakże są to tylko pozory. W istocie Koza jest bardziej niesforna i uparta. Posiada dość tradycyjne poglądy i nie łatwo przekonać ja do ich zmiany. Nie przeszkadza jej to jednak w popisywaniu się elokwencją i dramatyzowaniu w celu zwrócenia na siebie uwagi. Wszystkie osoby urodzone w znaku Kozy są sympatyczne, dyskretne i miłe we współżyciu – nie ma z nimi zbyt wielu problemów. Dążą do porozumienia, nie maja problemów aby dostosować się do innych byle tylko nie sprawiać kłopotów.

Osoby urodzone w znaku Kozy posiadają silną potrzebę stabilizacji, choć wewnętrznie są zbyt bardzo rozbrykane aby ja sobie zapewnić. Z tego względu Koza poszukuje partnera, który zorganizuje ich wspólne życie w taki sposób, który będzie jej odpowiadał, wówczas mocno uzależnia się od bliskiej osoby. Pod względem emocjonalnym Koza woli trzymać się na dystans, nie jest łatwo zostać jej przyjacielem – trzeba się przed nią wykazać, że jest się godnym jej zaufania.

Ludzie urodzeni w znaku Kozy często są niezdecydowani, mają problemy w podejmowaniu decyzji. Odwlekają je w czasie przez co niejednokrotnie wpadają w kłopoty. Koza zwykle nie przejawia inicjatywy do rozpoczęcia działania, potrzebuje kogoś kto opchnie ją do przodu. Na tym gruncie osobowość Kozy staje się podatna na wpływy, dość łatwo można nią manipulować.

Koza nie przepada za wysiłkiem fizycznym, stara się również unikać zbędnych obowiązków i próbuje w nie wmanewrować kogo się da. Koza woli spędzać czas na dbaniu o siebie, śledzi najnowsze trendy w modzie, często chodzi do SPA i testuje nowe kosmetyki. Dąży do porywającego wyglądu – wówczas czuje się dobrze i jest z siebie zadowolona. Ciężką praca w jej mniemaniu powinni zajmować się inni.

 

Ze wszystkich chińskich znaków zodiaku Koza jest największą artystkąposiada nie tylko wrodzony talent ale prawdziwe zamiłowanie do sztuki. Prawie każda Koza ma jakiś talent artystyczny – jej głównym zadaniem jest go tylko odnaleźć w sobie aby móc tworzyć wspaniałe dzieła. Jej twórczość jest ponadprzeciętna, dzięki czemu jako artystka szybko zjednuje sobie uznanie wśród ludzi. Koza, jak na artystę przystało potrafi obejść się bez większej gotówki. Nie zależy jej na pieniądzach nawet w połowie, tak jak na zapewnieniu szczęścia najbliższym. Co prawda, lubi wydawać pieniądze, lecz nie znajduje satysfakcji w posiadaniu przedmiotów materialnych.

Dzięki wrodzonemu szczęściu Kozy rzadko doświadczają ograniczeń ekonomicznych, choć z pewnością nie można zaliczyć ich do grona bogaczy, nie wariują na punkcie luksusowych rzeczy, potrafią kontrolować swoje wydatki. W gruncie rzeczy Koza jest w stanie dobrze zorganizować swoje finanse i poświęcić się karierze. Prędzej czy później zapragnie jednak skupić się na rzeczach niematerialnych.

Człowiek urodzony w znaku Kozy jest z natury spokojny, ma mniej problemów zdrowotnych – dobry nastrój psychiczny i emocjonalny korzystnie wpływa na jego zdrowie fizyczne. W kwestii odżywiania Koza powinna oprzeć dietę na świeżych i ekologicznych produktach, w miarę możliwości powinna wyeliminować czerwone mięso i pamiętać o regularnym spożywaniu posiłków. Świeże powietrze, las, słońce, czynią cuda dla zdrowia Kozy, jest to jej otoczenie naturalne

Zalety: kreatywność, altruizm, wspaniałomyślność, naturalność, atrakcyjność, romantyzm, wrażliwość, otwartość, delikatność, naturalna dobroć, łatwość w przystosowywaniu się do nowych okoliczności, łagodne usposobienie, wspaniałomyślność,

Wady: pesymizm, żerowanie na innych, kapryśność, mściwość, lenistwo, kłótliwość, nieodpowiedzialność, niedbałość, niezdecydowanie, nieracjonalność, użalanie się nad sobą.

Najważniejsze atrybuty Kozy (Owcy)

 • Kolejność w zodiaku: ósmy
 • Pierwiastek: yin
 • Żywioł: ogień
 • Szczęśliwe kolory: srebrny
 • Szczęśliwe liczby: 2
 • Szczęśliwe kamienie: szmaragd
 • Planeta rządząca: Księżyc
 • Miesiąc przypisany do znaku: lipiec
 • Pora roku: lato
 • Kierunek przypisany do znaku: południowy-zachód
 • Odpowiednik w zachodnim zodiaku: Rak
 • Zobacz też: Koń – Charakterystyka znaku zodiaku

Koza w miłości

Koza zdecydowanie nie lubi samotności. Potrzebuje towarzystwa jak powietrza. Dla ukochanej osoby Koza jest w stanie do wielkich poświęceń – zrobi absolutnie wszystko, odda się całkowicie. Zależy jej bardzo na zabudowaniu i utrzymaniu pełnego miłości i szczęśliwego związku.

Koza jest skryta, może więc minąć trochę czasu zanim pozna swoją bratnią duszę. Nie lubi dzielić się szczegółami o swoim życiu osobistym przedstawicieli płci przeciwnej trzyma raczej na dystans. Dopiero po dłuższym czasie znajomości jest gotowa aby się otworzyć.

Człowiek urodzony w znaku Kozy jest nieśmiały, polega raczej na inicjatywie innych, którzy będą ją podrywać, czeka aż miłość sama zapuka do drzwi.

 

Koza jest bardzo prorodzinna, chce posiadać dużo dzieci – wprost marzy o sporej gromadce pociech krzątających się po domu. Nie potrafi żyć sama dla siebie, swoim dzieciom poświęca wiele uwagi i troski. Koza z natury jest dobrym opiekunem posiadającym rozwinięty instynkt rodzicielski.

Często przejmuje kontrolę nad całym rodzinnym życiem – tylko wtedy nabiera pewności, że rodzina jest bezpieczna i szczęśliwa. Nawet jeżeli przesadza z organizowaniem życia członkom rodziny – robi to z miłości. Przez większą część życia Koza musi walczyć sama ze sobą aby otworzyć się na innych i nawiązać głębokie relacje – dotyczy to również członków rodziny.

Niezwykła para: Królik (Kot), Świnia (Dzik), Koń

Interesujący związek: Tygrys, Wąż, Koza (Owca), Pies

Mało zrozumienia: Bawół, Szczur, Małpa, Smok, Kogut

Najodpowiedniejszy zawód

Człowiek urodzony w znaku Kozy dobrze czuje się w tłumie ludzi – cieszy się kiedy może dać coś od siebie, nie chce być jednak wynoszony na piedestał. Odpowiada mu rola „trybika” w wielkiej maszynie, o ile nie zostanie poproszony o zajęcie pozycji lidera.

Koza zdecydowanie woli pracę w zespole, praca w pojedynkę jest dla niej męczą i umniejsza pewność siebie. Lubi mieć kogoś na kim zawsze może polegać i kto w razie potrzeby udzieli jej dobrej rady. Jest jednym ze zręczniejszych znaków chińskiego zodiaku, jest w stanie przystosować się do większości warunków. Koza z powodzeniem może zając się redagowaniem czasopism lub książek, wykonywaniem ilustracji lub projektowaniem wnętrz.

Z racji posiadanego talentu i zamiłowania do sztuki, Koza świetnie sprawdzi się w zawodach z nią związanych – jako historyk sztuki, muzyk, pracownik muzeum. Dobrze sprawdza się również w zajmowaniu się ludźmi, jest więc często spotykana na stanowisku pediatry, pracownika pomocy społecznej czy nauczyciela. Pozostałe zawody, w których Koza z pewnością się odnajdzie to – architekt, garncarz, pracownik kwiaciarni, fryzjer, projektant mody, wolny artysta.

Lubi / Nie lubi

Ze wszystkiego Koza najbardziej ceni sobie ciszę i spokój. Lubi opiekować się innymi ludźmi, szczególnie z kręgu swoich bliskich i przyjaciół. Często pozwala sobie na podróże po krainie własnej wyobraźni co ją odpręża i relaksuje. Nie lubi się przepracowywać i przyjmować na siebie zbyt wielu obowiązków, które wydają się być ponad jej siły i ją przygnębiać. Niechętnie ogranicza swoje pragnienia, nie lubi działać w sposób zdyscyplinowany.

Znani ludzie urodzeni w roku Kozy (Owcy)

Honore Balzac, Cyrano de Bergerac, Pamela Anderson, Bruce Willis, Nicole Kidman, Mel Gibson, Keith Richards, John Ford, Katherine Hepbern, William Shatner, Benito Mussolini, Leonard Nimoy, Robert De Niro, Michał Anioł, Buster Keaton, Lech Wałęsa, Mick Jagger, Vangelis.

Horoskop chiński – wszystko co warto o nim wiedzieć

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię