Siemię lniane – skład, właściwości, zastosowanie

Siemię lniane to malutkie nasiona lnu, o szerokich właściwościach prozdrowotnych.

W powszechnym użyciu stosuje się siemię lniane mielone oraz w całości. Jest docenianie od tysięcy lat, len bowiem uprawiano starożytnych Chinach, Egipcie i Babilonie już 3 tysiące lat p.n.e. Współcześnie jest popularnym składnikiem diety, powszechnie dostępnym w sklepach i aptekach.

Skład siemienia lnianego:

W skład nasion lnu wchodzi wiele składników odżywczych i prozdrowotnych. Do najważniejszych zaliczyć należy:

  • Lingany – zaliczane do grupy fitoestrogenów, roślinne związki bioaktywne wykazujące działanie antyoksydacyjne i właściwości hormonów płciowych (sterogenów). Są też bardzo silnymi przeciwutleniaczami;
  • Kwas alfa linolenowy – wielonasycony kwas tłuszczowy z grupy omega-3, przeciwdziała chorobom ukłądu sercowo-naczyniowego;
  • Aminokwasy;
  • Błonnik.

Ponadto w siemieniu lnianym znajdziemy:

  • Białka;
  • Tłuszcze: nasycone kwasy tłuszczowe, jednonienasycone kwasy tłuszczowe, wielonienasycone kwasy tłuszczowe;
  • Węglowodany;
  • Witaminy: Ryboflamina, tiamina, witamina B6, Niacyna, Kwas foliowy, Witamina K, witamina E
  • Minerały: Żelazo, Wapń, Fosfor, Magnez, Sód, Potas, Cynk.

 

Właściwości prozdrowotne

Dzięki zawartości błonnika siemię powoduje wiązanie treści przewodu pokarmowego i opóźnia opróżnianie żołądka, dzięki czemu dłużej odczuwana jest sytość. Powoduje harmonizację procesu wypróżniania się. Pomaga zapobiegać zaparciom, jednakże przy spożywaniu siemienia lnianego zalecane jest spożywanie dużych ilości wody. Obniża poziom glukozy i cholesterolu we krwi. Wpływa pozytywnie na układ krążenia, redukują ryzyko zachorowania na choroby naczyniowo-sercowe, tj. miażdżyca i choroba wieńcowa.

Regulują pracę układu hormonalnego – z tego względu są szczególnie polecane kobietom w czasie menopauzy. U kobiet obniży także ryzyko wystąpienia raka piersi i jajnika. Chroni także przed rozwojem osteoporozy. Zawarte w siemieniu lnianym kwasy tłuszczowe omega-3 będą wspierać układ krążenia, zmniejszać ryzyko wystąpienia stanów zapalnych i łagodzić i przebieg, wpłyną pozytywnie na pracę mózgu i pamięć, wykazują również działanie chroniące przed nowotworami. Spożywanie siemienia wpłynie również na utratę nadmiernej masy ciała i poprawi stan skóry i włosów.

Zastosowanie

Siemię lniane stosuje się w postaci całych lub zmielonych ziaren. Składniki z mielonego siemienia lnianego wchłaniają się szybciej, warto jednak wiedzieć, że najlepiej zmielić je bezpośrednio przed użyciem, np. przy użyciu młynka do kawy. Ziarna można zalewać wodą i poczekać do ich spęcznienia, następnie wypić. Można je również dodawać do jogurtów, koktajli, sałatek i owsianek. Świetnie sprawdzi się także jako dodatek do pieczywa, babeczek i ciast. Siemię lniane posiada właściwości zdrowotne przy dawce 10g dziennie. Nie wolno przekraczać dawki dziennej 50g.

Przeciwskazania

Bez uzasadnionej przyczyny nie powinno przekraczać się dawki 10g dziennie. Nie zaleca się stosowania siemienia lnianego przez kobiety w ciąży, które powinny ten fakt skonsultować z lekarzem. Nie powinny go również używać osoby borykające się z silnymi zaparciami. Wśród możliwych działań niepożądanych można wymienić: bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, nudności i biegunki.

8 najczęstszych niepożądanych interakcji leków z żywnością

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię