USA: sankcje na rosyjskie firmy technologiczne, które umożliwiają Moskwie prowadzenie wojny

Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych poinformował o nałożeniu kolejnych sankcji na Rosję. Tym razem restrykcje obejmą rosyjskie firmy technologiczne, które umożliwiają Moskwie prowadzenie wojny. Na liście znalazło się 21 podmiotów i 13 osób.

Dzięki sankcjom na firmy technologiczne Rosja nie będzie mogła obejść dotychczasowych, które nałożyły Stany Zjednoczone oraz pozostałe kraje. Utrudniony zostanie dostęp Rosji do zachodniej technologii i międzynarodowego systemu finansowego.

 

Sekretarz skarbu Janet Yellen argumentowała decyzję o nałożeniu sankcji tym, że Rosjanie nadal naruszają suwerenność Ukrainy, a także nasilają ataki na ludność cywilną i skupiska tej ludności. Zapowiedziała dalsze restrykcje, dopóki Władimir Putin nie zakończy wojny.

Jedna z firm, objętych sankcjami – Mikron – eksportuje ponad 50 procent rosyjskiej mikroelektroniki i jest największym producentem chipów w Rosji. „Jednym z przykładów pracy Mikrona było uzyskanie przez firmę ulg podatkowych na produkcję krajowego chipa dla rosyjskiego, krajowego systemu kart płatniczych, znanego również jako Mir. System kart płatniczych Mir został opracowany po wcześniejszych sankcjach nałożonych na Rosję” – przekazał Departament Skarbu USA, który wyjaśnił powód sankcji.

Dodatkowo restrykcje obejmą sieci, które współpracują z rosyjskim sektorem obronnym. Chodzi m. in. o NII-Vektor z Petersburga, który zajmuje się oprogramowaniem i technologiami komunikacyjnymi. Departament Skarbu USA wyjaśnił, że firma opracowała analizy techniczne i raporty wspierające etap produkcji satelitów, które prawdopodobnie zostały wykorzystane do śledzenia statków, samolotów i pojazdów naziemnych podczas inwazji Rosji na Ukrainę.

Innym przykładem jest Instytut Elektroniki Molekularnej – instytut badawczy, który produkuje komputery, sprzęt do wyszukiwania i nawigacji oraz prowadzi badania i rozwój. „W szczególności prowadzi badania i prace projektowe dla różnych agencji rosyjskiego rządu” – wyjaśnia amerykański departament.

Ponadto amerykański Departament Skarbu rozszerzył sankcje o sektory: lotniczy, morski i elektroniczny. Restrykcje obejmą każdą osobę lub podmiot, który w jakikolwiek sposób wspiera Rosję w jej inwazji na Ukrainę. Amerykanie rozszerzyli także sankcje na ludzi i przedsiębiorstwa, które zajmowały się cyberatakami.

Decyzja amerykańskiego Departamentu Skarbu oznacza blokadę akcji i majątku osób oraz firm, które zostały objęte sankcjami. Restrykcjami mogą zostać objęte także instytucje finansowe i inne osoby, kontaktujące się z ludźmi i podmiotami objętymi sankcjami.

IAR

Szef brytyjskiego cyberwywiadu – ludzie Putina boją się powiedzieć mu prawdę

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię