Obrazy Łukaszowców trafią z powrotem do Polski. Jest umowa z USA

Fot. Twitter @kultura_gov_pl

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podpisał w USA umowę, na mocy której obrazy Łukaszowców trafią z powrotem do Polski.

Jest to cykl siedmiu obrazów namalowanych w Bractwie św. Łukasza na Wystawę Światową w Nowym Jorku, która trwała od maja 1939 do końca 1940 roku.
Powrót obrazów z pawilonu polskiego uniemożliwiła II wojna światowa.

Dzisiaj, po ponad 80 latach, dzięki współpracy resortu kultury z władzami nowojorskiego Le Moyne College, który przechowywał obrazy dzieła te trafią do Polski. „To wydarzenie szczególne dla polskiego dziedzictwa. Przez wiele lat różne środowiska i instytucje zabiegały, aby historia dzieł z Le Moyne College nie została zapomniana. W tym miejscu chciałbym jeszcze raz podziękować władzom Le Moyne College za współpracę i zrozumienie, jak ważne są dla nas te dzieła, a także za wieloletnią opiekę nad tym wyjątkowym zbiorem” – powiedział Piotr Gliński.

Obrazy Łukaszowców przedstawiają najważniejsze wydarzenia z historii Polski, ukazując jej wkład w rozwój cywilizacji zachodniej. Cykl siedmiu dzieł, a także cztery makaty Mieczysława Szymańskiego trafią do Muzeum Historii Polski jeszcze tego lata.

IAR

Kreml zaniepokojony antywojennymi nastrojami znanych artystów

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię