Ajurwedyjskie sposoby kojące stres i lęk

Żyjemy w stresujących i pełnych presji czasach. Stres odciska ogromny ślad na naszym zdrowiu psychicznym i fizycznym. Jest jednak możliwe, aby go zminimalizować i poradzić sobie z nim. Z pomocą przychodzi Ajurweda.

Odpowiednia dieta

Ajurweda używa koncepcji trzech dosz, sił zarządzających naszym organizmem. Są to vata, pita i kapha. Kiedy dosze ulegają zaburzeniu, nieodpowiednio strawione pożywienie zaczyna gnić w organizmie i wytwarzać toksyny. Wpływa to nie tylko na ciało, ale także na umysł. Zadaniem człowieka jest przywrócić dosze do równowagi, co można uczynić odpowiednią dietą. Kiedy człowiek jest przepracowany i spędza długie dnie na pracy intelektualnej np. przed komputerem, zaburzeniu ulega dosza vata, a osoba staje się pełna niepokoju i lęku. W tym wypadku należy wybrać dietę złożoną z ciepłych i lekko tłustych potraw, kasz, orzechów, warzyw strączkowych. Wskazane jest także picie ciepłej wody. Osoby, które odczuwają przeciążenie emocjonalne i mają zaburzoną doszę pitta, powinny spożywać potrawy wychładzające.

 

Masaże

Doskonałym sposobem, aby wyciszyć się i odstresować jest masaż ajurwedyjski. Typ masażu dobierany jest do typu naszej osobowości. Dla osób o typie vata, powinien być on delikatny i systematyczny. Należy obficie korzystać z olejków. Wskazane są codzienne, regularne automasaże, ale również odwiedzanie masażysty. Osoby o typie pitta będą potrzebować bardziej intensywniejszych doznań i mocniejszego dotyku przy masażu, niż vata. Typ kapha ze wszystkich typów potrzebuję najmocniejszego, a nawet energicznego masowania.

Joga

Joga jest jednym z narzędzi, którego używa Ajurweda w celu leczenia i pozbywania się schorzeń czy napięć. Asany, czyli pozycje jogi, nie tylko wzmacniają i uelastyczniają ciało, ale także wyciszają umysł i redukują stres. Joga pozwala na pozbycie się niepotrzebnych napięć z ciała, co bezpośrednio wpływa na wyciszenie umysłu. Po jakimś czasie zaczynamy się lepiej czuć nie tylko fizycznie, ale też mentalnie. Joga jest też zalecana osobom, które mają problemy z zaśnięciem. Uwalnia nie tylko napięcie mięśniowe, ale też różnego rodzaju blokady emocjonalne, które zamykają nas na drugiego człowieka i na nas samych.

40 rzeczy które warto mieć w spiżarce

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię