Ciekawostki na temat Kleopatry

Kleopatra VII Filopator znana również jako Kleopatra wielka (69 – 30 p.n.e.) była ostatnią królową hellenistycznego Egiptu. Jej panowanie przypada na lata 51-30 p.n.e. Bez wątpienia jest jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych kobiet w historii świata. Z jej życiem związanych jest wiele ciekawostek.

1. W rodzinach królewskich dbano o czystość krwi. Jako córka faraona – Ptolemeusza XII Auletesa pobrała się ze swoim bratem – Ptolemeuszem XIII.

2. Intrygi dworskie zmusiły Kleopatrę do opuszczenia Egiptu. Udała się do Palestyny, to tam uzyskała wsparcie samego Juliusza Cezara. Związek z Rzymianinem zaowocował synem: Ptolemeuszem XV Cezarionem. Dzięki poparciu Cezara wróciła na tron Egiptu.

3. Po jej powrocie do kraju doszło do antyrzymskich zamieszek w Aleksandrii, co zmotywowało Kleopatrę do poślubienia swego drugiego brata – Ptolemeusza XIV. Z nowym małżonkiem władczyni udała się w podłóż do Rzymu aby wzmocnić polityczne poparcie. Po śmierci Cezara, Kleopatra wydała rozkaz zamordowania swojego brata i zarazem męża. Objęła w Egipcie rządy w imieniu małoletniego syna Cezariona i Cezara.

4. Władczyni lubowała się w Rzymianach. Kiedy po śmierci Cezara wybuchła w Rzymie wojna domowa, Kleopatra poparła stronników cesarstwa – Oktawiana Augusta i Marka Antoniusza. W 42r. p.n.e. osobiście poznała Atnoniusza, z którym weszła w związek. W sporze pomiędzy Augustem i Antoniuszem poparła swego wybranka; po zwycięstwie Oktawiana Augusta i jego wkroczeniu do Egiptu, oboje (Kleopatra i Antoniusz) popełnili samobójstwo.

5. Kleopatra była ostatnią królową Egiptu i ostatnim faraonem. Po jej śmierci Egipt stał się rzymską prowincją.

6. Władczyni miała najpierw nauczyć się języka greckiego, dopiero potem poznała język egipski. Była jedną z najlepiej wykształconych kobiet swoich czasów, poza językiem egipskim i greckim miała znać także język macedoński, etiopski, hebrajski i arabski. Kształcono ją również w sztuce retoryki, co zapewne przełożyło się na jej podboje miłosne.

7. Jej rządy przypadały na okres, w którym w Egipcie panował jeden z największych kryzysów społeczno-politycznych.

8. Plutarch z Cheronei, antyczny autor: „Żywotów sławnych mężów” zauważa, że Kleopatra miała dar do prawienia komplementów.

9. Związek Kleopatry i Juliusza Cezara nie był zwykłym romansem, miał nosić wiele znamion prawdziwego małżeństwa. Cezar zlecił wzniesienie ku czci swej wybrani posagu w świątyni Venus. Kiedy przez dwa lata przebywała w jego wilii była przez niego obsypywana prezentami.

10. Według niektórych doniesień Kleopatra i Marek Antoniusz mieli spocząć we wspólnym grobie. Nie wiadomo jednak gdzie on się znajduje.

11. Kiedy 17 letnia Kleopatra poślubiła swego brata – Ptolemeusza XIII miał on zaledwie 10 lat.

12. Jedno ze swoich dzieł „Antoniusz i Kleopatra”, Kleopatrze poświęcił sam Szekspir.

Obraz P. Picassa sprzedany na aukcji w Nowym Jorku. Cena zwala z nóg

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię