Turcja o „organizacjach terrorystycznych” w Finlandii i Szwecji

Turcja oczekuje „konkretnych kroków” ze strony Finlandii i Szwecji, które mają doprowadzić do zaprzestania działalności „organizacji terrorystycznych” w tych krajach, by zgodzić się na ich przyjęcie do NATO.

Ankara wyjaśnia, że chodzi o udzielanie schronienia osobom powiązanym z Partią Pracujących Kurdystanu, którą uznaje za organizację terrorystyczną i uważa, że zagraża ona bezpieczeństwu tego kraju.

Podczas rozmów pomiędzy doradcami prezydentów Turcji i Stanów Zjednoczonych strona turecka zwróciła także uwagę na to, że obydwa kraje zaprzestały eksportu broni do Turcji w 2019 roku. Biały Dom uważa, że niezbędne są dalsze rozmowy Turcji z Finlandią i Szwecją w sprawie ich członkostwa w NATO, a które pozwolą rozwiać wszelkie wątpliwości strony tureckiej.

 

W tej sprawie rozmawiali doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan i główny doradca do spraw polityki zagranicznej prezydenta Turcji Ibrahim Kalin

Od kilku tygodni Stany Zjednoczone negocjują z Turcją w sprawie jej braku akceptacji dla przyjęcia do NATO Finlandii i Szwecji. Także przedstawiciele tych dwóch państw rozmawiają z administracją turecką, odrzucając zarzuty.

IAR

Ford Mustang w elektrycznym wydaniu

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię