W wielu aspektach życia kolor ma decydujący wpływ. Wiemy, iż kolorom przypisane jest konkretne znaczenie. W marketingu oddziaływanie ukierunkowane na sferę emocjonalną.
Na ten przykład: czerwony jest kolorem agresywnym i ma pobudzać do działania. Kolor żółty kojarzony jest ze słońcem i pozytywną energią. Zielony odwołuje się do przyrody. Stosuje się go w celu wywołania poczucia spokoju i bezpieczeństwa. Natomiast niebieski przywołuje na myśl wodę i czystość.
Oczywistym jest, że dokonując zakupu jakiegokolwiek artykułu przy wyborze niejednokrotnie kierujemy się w dużej mierze kolorem. Ale czy na pewno zawsze dokonujemy tego wyboru świadomie? Otóż w przypadku konkretnego artykułu, wyżej wspomniane reguły nie potwierdzają się. Tym produktem są gąbki do mycia naczyń, które to najczęściej kupujemy bezwiednie, sugerując się jedynie własnym gustem estetycznym nie wiedząc że:
Kolor gąbki do mycia naczyń ma znaczenie.
Konkretny kolor gąbki bynajmniej nie ma walorów estetycznych. Istota koloru gąbki do naczyń jest w rzeczywistości bardziej prozaiczna. Odwołuje się ona do stopnia twardości i funkcji jaką pełni w procesie mycia naczyń.
– Zielona.
Najtwardsza gąbka. Zmywa największe zabrudzenia. Może zarysować delikatne naczynia. W związku z tym faktem, należy używać jej delikatnie.
– Czerwona.
Czyści z mniejszą siłą, gdyż ma mniejszą twardość i moc. Tym sam zmniejsza ryzyko, że porysuje powierzchnię mytych naczyń.
– Żółta.
Idealnie nadaje się do czyszczenia szklanek, kieliszków i porcelany, bowiem jest znacznie delikatniejsza.
– Niebieska.
Jest najdelikatniejsza ze wszystkich. Nie niszczy delikatnych powierzchni porcelany czy patelni.
Ta porcja praktycznej wiedzy przy kolejnym zakupie gąbki do naczyń pomoże dokonać bardziej świadomego wyboru i jednako pozwoli przekonać się, iż ta reguła nie ma zastosowania w przypadku pięciopaku najtańszych gąbek do naczyń. To znaczy, że decydując się na zakup z pozoru mało istotnego gadżetu warto się zastanowić i zainwestować w gąbki lepszej jakości. Tym sposobem zadbamy o naczynia. W końcu jakość ma znaczenie.