Jak przechowywać banany, aby wydłużyć ich żywotność

W zależności od ich dojrzałości w momencie zakupu, banany wytrzymają na blacie kuchennym od 2 do 6 dni.

Oto 9 sposobów na banany:

1. Warto zainwestować w uchwyt z haczykiem. Zawieszenie owoców eliminuje możliwość pojawienia się na nich tak zwanych siniaków, do których dochodzi, gdy banany leżą jeden na drugim.

2. Należy starać się trzymać owoce z dala od bezpośredniego światła słonecznego, ponieważ ciepło słoneczne może spowodować ich szybkie dojrzewanie.

3. Nie przechowuj bananów z innymi owocami i warzywami, szczególnie trzymaj je z daleka od awokado, brzoskwiń, pomidorów, jabłek i fig.

4. Zawiń końcówki bananów w folię plastikową, powstrzymasz w ten sposób uwalnianie etylenu, który zwiększa tempo dojrzewania bananów.

5. Gdy dojrzeją, włóż je do lodówki. Niższe temperatury spowalniają również proces dojrzewania chemicznego. Zmiana koloru skóry – brązowy lub czarny, pochodzi z pigmentu w skórce i nie wpływa na miąższ, który nadal powinien mieć dobry smak i konsystencję.

6. Nie krój bananów do momentu ich spożycia. Pokrojone banany szybko się odbarwiają.

 

7. Jeśli jednak pokroisz je zbyt szybko skrop kawałki bananów odrobiną soku z cytryny. Obniży to ich poziom pH i zapobiegnie brązowieniu.

8. Możesz również pokropić je cytryną i włożyć do lodówki. Po skropieniu zawiń kawałki w folię plastikową lub włóż w hermetyczny pojemnik lub torbę do przechowywania żywności. Przechowywane w ten sposób pokrojone banany mogą pozostać świeże przez 3 do 4 dni.

9. Zamrażanie może przedłużyć żywotność bananów do 30 dni. Rozmroź je na blacie w temperaturze pokojowej.

Jak przechowywać papaję?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię