Pasteryzowanie w zmywarce?

Taką metodę ostatnio propagują internauci, argumentując jej wygodę, brakiem konieczności stania przy kuchence i pilnowania słoików w kąpieli wodnej.

Czy jest ona skuteczna? Na efekty przyjdzie poczekać, zapewne do zimy, kiedy obecnie przygotowywane przetwory znajdą się na stołach, w charakterze dań. Rzeczywiście temperatura panująca na wysokich programach mycia w zmywarce może posłużyć jako pasteryzacja. Oczywiście pod warunkiem, że nie zastosuje się tu chemicznych środków do mycia, a jedynie kąpiel wodną.

Jak to działa?
Dokładnie umyte i wyparzone słoiki należy napełnić przetworami przeznaczonymi do pasteryzacji tak, żeby między nimi, a wieczkiem pozostało ok 2 cm przerwy.

Gotowe słoiki należy ustawić do góry dnem w zmywarce i nastawić program powyżej 60 stopni Celsjusza, ale też poniżej 100. Zbyt wysoka temperatura może spowodować pękanie szkła.

Po zakończeniu cyklu mycia słoiki należy wyjąć i pozostawić na kuchennym blacie na 24 godziny, do góry dnem. Jeżeli ich wieczka po tym czasie są wklęsłe, znaczy, że zabieg się udał.

MT

Jak grzecznie wyprosić niechcianych gości?

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię