Badania wskazują, że czytanie książek przynosi wiele zdrowotnych i życiowych korzyści. Od zdrowia psychiczne, dłuższego życia a nawet po sukces zawodowy.
Czytanie wzmacnia mózg
Badacze są pewni, że czytanie wzmacnia mózg. Coraz więcej badań potwierdza tę teorię. W jednym z badań naukowcy użyli skanów MRI do pomiaru wpływu czytania na mózg. Podczas badań uczestnicy czytali powieść. Skany wykazały, że w miarę jak napięcie narastało w opowieści, coraz więcej obszarów mózgu rozświetlało się aktywnością, szczególnie w korze somatosensorycznej – części mózgu, która reaguje na doznania fizyczne.
Czytanie zwiększa twoją zdolność do empatii
Naukowcy odkryli, że osoby czytające fikcję literacką wykazują zwiększoną zdolność rozumienia uczuć i przekonań innych.
Czytanie zwiększa zasób słów
Czytanie rozszerza zasób słów. Potwierdza, to tezę ekspertów, którzy uważają, że czytanie książek to najlepszy sposób na zwiększenie kontaktu z nowymi słowami.
Czytanie zmniejsza stres
Czytanie ma takie samo działanie na joga. 30 minut czytania obniża ciśnienie krwi, tętno i uczucie niepokoju psychicznego tak samo skutecznie, jak joga i śmiech.
Czytanie może wydłużyć ci życie
Badania prowadzone przez 12 lat na prawie 4 tysiącach dorosłych pokazało, że osoby, które czytają więcej niż 3,5 godziny tygodniowo, mają o 23 procent większe szanse wydłużyć życie o około 2 lata. Naukowcy również dodają, że każdy poziom czytania książek dodaje życia, szczególnie w przypadku osób w wieku 65 lat i starszych, którzy zamiast oglądania telewizji spędzają czas na czytaniu książek.
Czytanie pomaga w zdrowym śnie
Naukowcy z Mayo Clinic zalecają czytanie przed snem, dodając, że preferują czytanie drukowanej książki niż e-book, gdyż światło emitowane przez ekrany nie jest zbyt dobre. Czytanie relaksuje, a to dobrze wpływa na sen.
Czytanie pogłębia wiedzę
Harry S. Truman powiedział, że „nie wszyscy czytelnicy są liderami, ale wszyscy liderzy są czytelnikami”. Czytanie poszerza wiedzę, poprawia pisanie, mowę i rozwija mentalnie. Szczególnie czytanie książek drukowanych. Badania pokazują, że osoby, które czytają książki drukowane, lepiej zapamiętują i rozumieją przeczytane treści, niż osoby, które czytają ten sam materiał w formie cyfrowej. Naukowcy twierdzą, że przyczyną tego zjawiska może być fakt, że ludzie czytają druki wolniej niż treści cyfrowe.
Czytanie pogłębia umiejętności analitycznego myślenia
Czytanie powieści, kryminałów, książek historycznych i sensacyjnych zmusza nas do myślenia i wychodzenia w przyszłość – przewidywania i zgadywania. Akcja dzieje się często zbyt wolno i mózg podświadomie stara się rozwikłać zagadki rozwijając w ten sposób umiejętności analityczne.
Czytanie poprawia zdolność koncentracji
Czytanie relaksuje i uspokaja. Czytanie książek i innych materiałów w wersji drukowane, bez rozproszeń cyfrowych urządzeń, przez około 20 do 30 minut dziennie pomaga wypracować lepszą koncentrację i umiejętność skupienia się.
Czytania pomaga zapobiegać spadkowi funkcji poznawczych
Według National Institute on AgingTrusted Source czytanie i rozwiązywanie krzyżówek czy też problemów matematycznych pomaga zapobiegać chorobom takim jak choroba Alzheimera oraz innym związanym z wiekiem spadkom funkcji poznawczych. Badania pokazują, że mózg zajęty stymulacją mentalną jest mniej narażony na uszkodzenia i rozwój białek Tau, które występują u ludzi z demencją.
Czytanie zmniejsza izolację społeczną
Czytanie nie musi być zajęciem w pojedynkę. Kluby i grupy książkowe przekształcają akt czytania w odosobnienie w wydarzenie towarzyskie. Historia mówi, że pierwszy amerykański klub książki powstał w XVII wieku na statku płynącym do kolonii Massachusetts Bay w 1634 roku.
Posłuchaj podcastów: