Zapasy – czy warto je robić?

224
zapasy jedzenia

W dobie nieustannych promocji w sklepach mamy ochotę kupić więcej rzeczy, niż potrzebujemy. To efekt reklamy, połączenia ofert, dogodnej ceny.

Wszystko opiera się na efekcie psychologicznym, silnie oddziałuje na nas i zachęca do kupowania. Nie wszystko jednak warto kupować w nadmiarze. Nie każdy produkt nadaje się do dłuższego przechowywania. Poza tym sposób przechowywania powinien być dopasowany do danego produktu, co wpłynie na jego świeżość i smak.

Większość rzeczy przechowujemy w lodówce, ale także to, na której półce je umieścimy, ma ogromne znaczenie.

Łatwe i trudne przechowywanie

Najłatwiej przechowywać produkty suche, które mają długi termin ważności i się nie psują. Należą do nich produkty zbożowe, kasze, mąki, ryż, makarony, płatki jaglane, żytnie, owsiane, kukurydziane. Przechowujemy je poza lodówką, co znacznie ułatwia sprawę. Ciemne miejsce, suche pojemniki, najlepiej słoiki, zapewnią im długotrwałą świeżość. Możemy w podobny sposób przechowywać suche nasiona strączkowe, groch, ciecierzycę, soczewicę, soję.

Jeśli zgromadzimy mały zapas pestek nasion i oliwy, nie będziemy musieli biec do sklepu za każdym razem, gdy potrzebujemy danego produktu. Kolejną grupą towarów, które możemy kupić w większej ilości są wszelkiego rodzaju konserwy.

Ich długi termin przydatności do spożycia, gwarantuje także dobrą jakość. Podobnie jest z kawą czy herbatą, która się nie psuje. Przez kilka dni możemy przechowywać warzywa w lodówce, najczęściej w specjalnie do tego przeznaczonej komorze. Jednak nie zawsze zachowają pożądaną świeżość i smak.

 

Warzywa lepiej kupować na bieżąco i nie robić zapasów. Niektóre towary po prostu nie nadają się do długiego przechowywania, gdyż możemy przez to więcej stracić niż zyskać.

Róbmy zakupy z głową, nie dajmy się skusić na promocje i wspaniałe oferty, zróbmy listę zakupów i kupujmy dokładnie to, co jest nam potrzebne. Nie żyjemy w dobie towarowego kryzysu i nie musimy gromadzić zapasów. Wszystko można kupić od ręki.

TB

Tego jedzenia nie przechowuj w lodówce