Amazon otworzył aptekę internetową

Czy jest jeszcze coś, czego Amazon się nie dotknął? Otóż internetowy kolos właśnie otworzył aptekę internetową, w której klienci mogą zamawiać leki lub uzupełnienia leków na receptę i otrzymają je do domu w ciągu kilku dni.

Potencjalny wpływ pojawienia się Amazona w przestrzeni farmaceutycznej odbił się echem na rynku giełdowym. Akcje CVS Health Corp. spadły o prawie 9% a Walgreens i Rite Aid o ponad 10%.

Duże sieci sklepów spożywczo – przemysłowych polegają na swoich aptekach, aby zapewnić stały napływ kupujących, którzy mogą również sięgnąć po kilka innych rzeczy, takich jak artykuły spożywcze czy kosmetyki.

Od dzisiaj Amazon zaczyna oferować powszechnie przepisywane leki w USA, w tym kremy, tabletki, a także leki, które muszą być przechowywane w lodówce, takie jak insulina. Kupujący muszą założyć profil na stronie Amazon i poprosić swoich lekarzy o wysłanie tam recept. Firma twierdzi, że nie będzie wysyłać leków, które mogą być nadużywane, w tym wielu opioidów.

Według zapowiedzi Amazona większość ubezpieczeń będzie akceptowana. Członkowie Prime, którzy nie mają ubezpieczenia będą mieli możliwość zakupu leków generycznych lub markowych ze zniżką. Mogą również uzyskać zniżki w 50 tys. aptek stacjonarnych w całym kraju, takich jak Costco, CVS, Walgreens, Walmart i innych.

Amazon od jakiegoś czasu przygląda się branży farmaceutycznej. Dwa lata temu wydał 750 milionów dolarów na zakup apteki internetowej PillPack, która organizuje leki w opakowaniach, przypominając o której godzinie i w jakim dniu należy je zażyć. Amazon powiedział, że PillPack będzie nadal działał, koncentrując się na wysyłaniu leków do osób z chorobami przewlekłymi.

W odpowiedzi CVS i Walgreens, które zbudowały tysiące aptek w całym kraju, aby zbliżyć się do klientów, próbowały dostosować się do wzrostu liczby zakupów online, oferując dostawę tego samego dnia. Na początku tego roku CVS rozpoczął testowanie dostaw na receptę z pojazdami samojezdnymi, a Walgreens eksperymentował z dronami, które mogą dostarczać produkty kilka minut po zamówieniu.

Startup PillPac założony przez 33- letniego farmaceutę został kupiony przez Amazon za 753 milionów dolarow w lutym 2020 roku. PillPack to oferująca pełen zakres usług apteka internetowa.

Firma Amazon od lat próbowała wejść na rynek lekarstw na receptę. Dzięki PillPack stali się częścią 500 miliardowego sektora handlowego, który rośnie około 7 procent z roku na rok.

TJ Parker założył firmę z Elliotem Cohenem w 2013 roku. Jak twierdzą chcieli ułatwić ludziom kupowanie leków oraz ich przyjmowanie. „PillPack ułatwia każdemu klientowi dostęp do leków i przyjmowanie odpowiednich leków we właściwym czasie”, powiedział Parker.

“Wykupienie twoich leków stało się proste. Koniec z sortowaniem leków, czekaniem w kolejce lub gonieniem za uzupełnieniem recepty” – głosi motto firmy. Wystarczy założyć konto na stronie PillPack podać listę lekarstw na receptę, dane lekarza i ubezpieczenia zdrowotnego oraz formę płatności. PillPack zajmie się resztą.

Firma przetransferuje recepty i skonfiguruje serwis w taki sposób, aby pacjent na czas otrzymał lekarstwa. Zajmie się również przedłużeniem recepty, zbierze potrzebne informacje od lekarza przepisującego leki jak i firmy ubezpieczeniowej, posortuje dawki oraz prześle leki w pojedynczych opakowaniach segregując je według pory przyjmowania.

Koszt usługi? 0 dol. PillPack nie pobiera opłaty za wysyłkę. Klient ponosi opłatę za lekarstwa na receptę według wymogów swojego ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli ubezpieczenie pobiera tzw. „co-pay” czy wkład własny „deductibles” za tą kwotę odpowiada klient PillPack. Do listy leków na receptę posiadacz konta PillPack może dołączyć leki wydawane bez recepty oraz witaminy.

Dzięki sortowaniu dawek i pojedynczym opakowaniom PillPack ułatwia starszym klientom zarządzanie wieloma lekami. Starsze osoby często mają problemy z odczytaniem instrukcji przyjmowania lekarstw jak również pamiętania, które lekarstwa w danym dniu już zażyli.” Jako dziecko pracowałam w aptece ojca i dostarczałam leki ludziom w ich domach ”– mówi Parker „Już w młodym wieku byłem bardzo świadomy, jak skomplikowane może być zarządzanie receptami i przyjmowaniem leków”.

Według IQVIA, firmy dostarczającej danych na temat technologii w dziedzinie zdrowia i badań klinicznych, roczne wydatki na leki na receptę wynoszą około 500 miliardów dolarów i rosną około 7% rocznie. Przeszło 60% dorosłych Amerykanów ma co najmniej jedną przewlekłą chorobę, taką jak choroba serca, rak lub cukrzyca, a około 40% ma dwie lub więcej, na które wykupują lekarstwa na receptę.

TJ Parker jest nadal dyrektorem generalnym PillPack. W 2020 roku wraz z Amazon planuje, że firma przekroczy 1 miliard dolarów przychodu.

ZSS

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię