Antifa – co wiemy na jej temat?

W Stanach Zjednoczonych ruch Antifa na stałe zagościł w latach 70. i 80.
Od 2007 Antifa coraz częściej stoi za falami przemocy i rozruchami na terenie całego kraju. Świat usłyszał o nich w 2008 roku podczas protestów Occupy Wall Street w trakcie kryzysu finansowego w USA.

Antifa – co to?
Antifa to ruch o poglądach lewicowych, który został zapoczątkowany w Niemczech, Włoszech i Hiszpanii w latach 20-stych.

Osoby zaangażowane w ruch Antifa mają tendencję utrzymywania poglądów antykapitalistycznych i antyrządowych popierając anarchizm, komunizm, marksizm i socjalizm. Członków łączy sprzeciw wobec działań prawicowych oraz scentralizowanego państwa. Jak twierdzą ich celem jest prowadzenie kampanii przeciwko działaniom, które uważają za autorytarne, rasistowskie, homofobiczne i ksenofobiczne. Wierzą w białą supremację i uprzywilejowanie białej populacji.

Jak powstała Antifa

Nie wiadomo kto ją sponsoruje, kim są ludzie działający pod jej sztandarami oraz ile członków zrzesza. Ruch Antifa jest tajny, pozbawiony struktur organizacyjnych i jak twierdzą ochotnicy nie ma oficjalnych przywódców. Ich organizacja składa się z małych, autonomicznych lokalnych grup bojówkarzy. Swoich członków z reguły znajdują w innych grupach, takich jak Black Lives Matter i ruch Occupy. Jedną z najwcześniejszych grup Antifa w USA była Rose City Antifa, która powstała w Portland w stanie Oregon w 2007 roku.

Co oznacza Antifa

Słowo Antifa wywodzi się z języka niemieckiego Antifaschistische Aktion. Członkowie grupy ubierają się na czarno i często podczas demonstracji zakrywają twarze maskami.

Członkowie Antify zazwyczaj organizują protesty za pośrednictwem mediów społecznościowych i stron internetowych. Wiadomości między członkami przekazywane są również w formie sieci komunikacji peer-to-peer lub szyfrowanych SMSów.

Aktywiści Antify twierdzą, że walczą z rosnącym autorytaryzmem amerykańskiej prawicy. Porównują prawicę z faszystami. Były organizator Antifa, Scott Crow, powiedział: „Idziemy tam, gdzie idą prawicowcy. Nie masz prawa szkodzisz ludziom tym co mówisz lub swoim działaniem. Naziści i faszyści nie powinni mieć prawa głosu. Dlatego wywołujemy konflikty, żeby ich uciszyć”. Crow, który należał do Antify przez 30 lat, zauważa, że radykalne poglądy Antify zaczynają być coraz częściej wdrażane w życie przez liberałów.

Lewicowy historyk i autor Mark Bray kilka lat temu wydał książkę – podręcznik „Antifa. The Anti-Fascist Handbook”. W swoim Podręczniku Antyfaszysty przytacza wypowiedź jednego z członków organizacji na temat stosowanych taktyk zwalczania faszyzmu: „Walczysz z nimi przy pomocy pisma i telefonicznych rozmów po to, aby nie trzeba było używać pięści. Walczysz z nimi pięściami, aby nie trzeba było używać noży. Walczysz z nimi nożami, aby nie trzeba było używać pistoletu. Walczysz z nimi używając pistoletu, aby nie trzeba było używać czołgów.” (strona 169)

W 2017 roku na stronie https://petitions.whitehouse.gov/petition/formally-recognize-antifa-terrorist-organization-0 została założona petycja o formalne uznanie Antify za organizację terrorystyczną – Formally recognize AntiFa as a terrorist organization. Na stronie petycji czytamy: „Terroryzm jest definiowany jako„ stosowanie przemocy i zastraszania w dążeniu do celów politycznych ”. Definicja ta jest tą samą definicją, która posłużyła do zdeklarowania ISIS i innych grup jako organizacji terrorystycznych.

AntiFa zdobyła tytuł grupy terrorystcznej dzięki brutalnym działaniom w wielu miastach i ich wpływowi do morderstwa wielu funkcjonariuszy policji w całych Stanach Zjednoczonych.

Nadszedł czas, aby pentagon był konsekwentny w swoich działaniach – i tak jak słusznie ogłosił ISIS grupą terrorystyczną, musi ogłosić AntiFa grupą terrorystyczną – ze względu na „zasadę, integralność, moralność i bezpieczeństwo.

Przeszło 368 tysięcy osób podpisało powyższą petycję. Według zasad Białego Domu, każda petycja, która zbierze 100 tysięcy podpisów zostaje rozpatrzona przez ekspertów. W odpowiedzi na „Formally recognize AntiFa as a terrorist organization” petycję, Biały Dom napisał:
„Dziękujemy za petycję z prośbą o formalne uznanie AntiFa za organizację terrorystyczną„.
Prezydent Donald J. Trump wielokrotnie powtarzał, że nie ma miejsca na nienawiść i przemoc w Ameryce. Nasz kraj musi się zjednoczyć, potępiając przemoc, i uznać, że więzi miłości i lojalności, które nas łączą, są silniejsze niż złe siły próbujące nas podzielić.
Chociaż prawo federalne zapewnia mechanizm wyznaczania i karania zagranicznych organizacji terrorystycznych i zagranicznych sponsorów terroryzmu, obecnie nie ma analogicznego mechanizmu formalnego wyznaczania krajowych organizacji terrorystycznych.

Niemniej organy ścigania dysponują wieloma narzędziami umożliwiającymi zareagowania na brutalne osoby i grupy. Departament Sprawiedliwości rutynowo stawia w stan oskarżenia osoby oskarżone o wszelkiego rodzaju przestępstwa, w tym podpalenia, groźby, oszustwa, naruszenia podatków, przestępstwa z nienawiści, morderstwa i przestępstwa związane z niewłaściwym użyciem lub nielegalnym posiadaniem broni palnej i materiałów wybuchowych.”

30 maja prokurator generalny William Barr obwinił „anarchiczne i skrajnie lewicowe ugrupowania ekstremistyczne stosujące taktyki podobne do Antifa” za ogólnokrajowe protesty po zabiciu Georgea Floyda przez funkcjonariusza policji. Dzień później Barr oświadczył: „Przemoc zainicjowana i przeprowadzona przez Antifę i inne podobne grupy w związku z zamieszkami jest terroryzmem wewnętrznym i będzie odpowiednio traktowana”. Również 31 maja prezydent Donald Trump powiedział, że „Stany Zjednoczone wyznaczą ANTIFA jako organizację terrorystyczną”.

Zgodnie z obowiązującym prawem rząd federalny może wyznaczyć tylko organizacje zagraniczne jako terrorystów. Prezydent nie jest uprawniony do oficjalnego deklarowania krajowych grupy jako terrorystycznych.
Eksperci prawni uważają, że takie wyznaczenie jest niezgodne z konstytucją.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię