Biden chce zaostrzyć kontrolę nad bronią palną

fot. print screen/ YouTube

Prezydent Joe Biden wzywa Kongres do zaostrzenia przepisów dotyczących posiadania broni oraz wprowadzenia zakazu broni szturmowej.

Prezydent w rocznicę masakry w szkole średniej w Parkland na Florydzie, zaapelował do Kongresu o zaostrzenie przepisów dotyczących broni palnej. Trzy lata temu w Parkland zginęło 17 osób, w tym 14 uczniów i 3 nauczycieli, a kolejnych 17 zostało rannych. Zbrodni dokonał były uczeń, 19-letni Nikolas Cruz, uzbrojony w karabin.

W oświadczeniu wydanym przez Biały Dom, Biden poprosił Kongres o uchwalenie ustaw wymagających sprawdzania historii wszystkich transakcji sprzedaży broni, zakazu broni szturmowej i magazynków o dużej pojemności oraz zniesienie immunitetu prawnego chroniącego producentów broni.

 

„Administracja nie będzie czekać na kolejną masową strzelaninę (…) Podejmiemy działania, aby zakończyć epidemię przemocy z użyciem broni i uczynić nasze szkoły i społeczności bezpieczniejszymi” – powiedział Biden. „Dzisiaj wzywam Kongres do wprowadzenia zdroworozsądkowych reform prawa dotyczącego broni, w tym wprowadzenia wymogu sprawdzania przeszłości całej sprzedaży broni, zakazu broni szturmowej i magazynków o dużej pojemności oraz zniesienia immunitetu dla producentów broni, którzy świadomie umieszczają broń wojenną na naszych ulicach” – powiedział Biden.

 

Prezydent Biden jest „osobiście zaangażowany” w podjęcie działań w tej sprawie – przekazała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Aby ustawa przeszła przez Senat Demokraci potrzebowaliby wszystkich 50 członków Senatu i 10 głosów republikanów.

Już wcześniej  Joe Biden był mocno zaangażowany w działania zmierzające do uchwalenia bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących broni, które sięgają czasów jego pracy w Senacie. Pomagał w uchwaleniu ustawy Brady’ego w 1993 roku, która wprowadziła nowoczesny system sprawdzania historii broni.

Z ostatnich sondaży Gallupa wynika, że poparcie wsród Amerykanów dla zaostrzenia przepisów dotyczących broni jest na najniższym poziomie od 2016 roku.

W USA prawo do posiadania broni palnej reguluje 2. poprawka do konstytucji Stanów Zjednoczonych.

AL

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię