Chemikalia spożywcze zakazane w Europie, ale dostępne w USA

Cztery poniższe chemikalia szeroko stosowane w przemyśle spożywczym jak i chemicznym w Stanach Zjednoczonych, od lat są zakazane w Europie.

Ze względu na brak regulacji, firmy produkujące żywność  i produkty higieny osobistej na rynek amerykański nadal je stosują w swoich produktach.

Oto cztery chemikalia, których należy unikać jak ognia:

1. Red Dye No. 3

Czerwony barwnik nr 3 występuje w ponad 2000 produktach spożywczych, w tym w wielu rodzajach cukierków, ciastek i innych produktów spożywczych sprzedawanych dzieciom. Barwnik ten został powiązany chorobami nowotworowymi oraz występowaniem problemów behawioralnych u dzieci.

Już w 1990 roku FDA zakazała zastosowań barwnika w niektórych przypadkach, powołując się na ryzyko wystąpienia raka. Jednak do dzisiaj jest on używany jako dodatek w jednych z najpopularniejszych produktach.

Od 1994 roku w krajach Unii Europejskiej stosowany jest tylko w wiśniach kandyzowanych i koktajlowych.

2. Potassium bromate

Jest głównie stosowany jako dodatek do mąki w używanej w przetworach takich jak wypiekach, białym pieczywie i bułkach.

Bromian potasu może podrażniać płuca, powodować zapalenie oskrzeli, wpływać na układ nerwowy, zaburzenia myślenia i zmiany osobowości, a nawet powodować raka.

W krajach UE zakazany od 1990 roku. Jest również zakazany na Sri Lance od 2001 roku, Chinach od 2005 roku i Indiach od 2016 roku. W USA nie został sprawdzony pod kątem bezpieczeństwa przez FDA od 1973 roku.

3. Propyl paraben

Propylparaben należy do rodziny parabenów – środków konserwujących stosowanych w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i produktów higieny osobistej. Parabeny naśladują estrogen. Propyloparaben jest powiązany z uszkodzeniem układu hormonalnego i rozrodczego, w tym zmniejszeniem liczby plemników oraz rakiem piersi.

Environmental Working Group ocenia ten środek jako bardzo toksyczny. W skali od 1 do10, otrzymał 9 punktów.

Od 2006 roku jest zabroniony w żywności w UE. Nadal jest używany jako środek konserwujący w USA.

4. Titanium dioxide

Dwutlenek tytanu został powiązany z uszkodzeniem DNA i uszkodzeniem układu odpornościowego. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem określa dwutlenek tytanu (TiO2) jako czynnik rakotwórczy, głównie ze względu na badania, które wykazały zwiększoną częstość występowania raka płuc w wyniku narażenia na wdychanie u zwierząt.

E171 jest stosowany głównie jako środek wybielający i rozjaśniający. Znajduje się w serach, sosach, odtłuszczonym mleku, lodach, wyrobach cukierniczych, słodyczach, cukierkach, gumie do żucia, ciastach i ciastkach jak również w niektórych kosmetykach i lekach.

W 2022 roku UE zakazała jego stosowania w żywności. Dwutlenek tytanu jest uważany za bezpieczny do spożycia przez FDA.

Kurczak z laboratorium. To będą jedli Amerykanie

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię