Chicagowska „fasolka” skończyła 16 lat

źródło: pixabay.com, Cloud Gate

Okrzyknięte mianem „fasolki” Wrota Niebios (Cloud Gate) skończyły 16 lat. Autorem nietuzinkowej rzeźby jest Anish Kapoor, brytyjski artysta indyjskiego pochodzenia. Jego inspiracją była… płynna rtęć.   

 Fasolka została oficjalnie odsłonięta 15 maja 2006 roku. Waży 110 ton i ma 66 stóp szerokości i 33 stopy wysokości (odpowiednio 20 i 10 metrów). Jest zrobiona ze 168 płatów wypolerowanej stali. Przez zaledwie kilkanaście lat rzeźba stała się jednym z symboli Chicago.

 

Z jednej strony – dzieło sztuki, z drugiej – doskonałe miejsce do fotografowania. Co roku Wrota Niebios są dokładnie polerowane.

W 2012 roku chicagowska „fasolka” została okrzyknięta jedną z największych atrakcji turystycznych świata. Wyboru dokonali czytelnicy magazynu „Travel and Leisure”. Wrota Niebios wylądowały na zaszczytnym, siódmym miejscu.

Cloud Gate to dla turystów odwiedzających Chicago pozycja obowiązkowa. Wypolerowana rzeźba jest krzywym zwierciadłem, w którym odbijają się okoliczne drapacze chmur i twarze tych, którzy chcą się uwiecznić przy „fasolce”.

Wrota Niebios znajdują się w Parku Milenijnym (Millenium Park) w samym sercu Chicago. Nie sposób nie trafić tym bardziej, że Google dokładnie opisuje atrakcję turystyczną: „lustrzana rzeźba w kształcie fasoli”.

Posłuchaj podcastów: 

1 KOMENTARZ

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię