28 ciekawostek na temat Łosi

Łoś to jeden z najbardziej niesamowitych ssaków zamieszkujących lasy Kanady i tereny półkuli północnej.

1. Łosie jak na razie nie są zagrożone wyginięciem, jednakże niebezpieczeństwo grozi im ze strony ludzi i kryzysu klimatycznego.

2. Łoś to największy ze wszystkich gatunków jeleni na świecie.

3. Ponad 50% łosi jest zabijanych przez drapieżniki, gdy są jeszcze cielętami, lecz jeśli przetrwają ten okres, mogą żyć do 20 lat.

4. Łosie należą do zwierząt spokojnych i bardzo rzadko stają się agresywne. Bronią się, gdy wyczują zagrożenie, a samce stają się bardziej nerwowe w okresie godowym.

5. Łoś może kopać w dowolnym kierunku przednimi kopytami.

6. Łoś może poruszać się z prędkością do 56 km/h.

 

7. Ciąża u łosi trwa prawie 8 miesięcy.

8. Mimo, że łosie są dużymi zwierzętami to są bardzo dobrze pływają.

9. Globalna populacja łosi szacunkowo wynosi ponad 2 miliony. Największą populację można spotkać w Kanadzie.

10. Łoś jest oficjalnym zwierzęciem stanu Maine w USA.

11. Średnia waga dorosłego samca to 680 kilogramów. Zazwyczaj mają od 1,4m do 2,1m wysokości i od 2,4m do 3,1m długości.

12. Podobnie jak krowy, łosie mają czterokomorowy żołądek.

13. Łosie są roślinożercami, które żywią się głównie korą, krzewami i wieloma innymi roślinami.

14. Łoś może nurkować na głębokość około 6 metrów w celu dotrcia do roślin wodnych na dnie rzek i jezior.

 

15. Do walki z drapieżnikami łosie używają głównie ostrych kopyt.

16. Tylko samce łosia (byki) mają poroże. Są one zrzucane co roku w okolicach listopada, wiosną zastępowane są większymi. Podstawową funkcją poroża jest eksponowanie go podczas sezonu godowego. Poroże osiąga do 1,8 m długości.

17. Łosie są samotnikami, z wyjątkiem okresu godowego. Nie tworzą stad. Grupują się tylko we wrześniu i październiku w okresie godowym.

18. Oczy łosia usytuowane są po obu stronach głowy. Takie umiejscowienie tworzy duże martwe pola, co utrudnia im widzenie. Nadrabiają ten niedobór wyjątkowym słuchem i węchem.

19. Mały łoś w pierwszym roku życia rośnie w zawrotnym tempie. Cielęta rodzą się na wiosnę, przybierając od 0,5kg do 1kg dziennie, a później przybierają na wadze ponad 2 kg na dzień.

20. Walki łosi nie zawsze są „na śmierć i życie”. Podczas walki rywalizujący łoś zazwyczaj wycofuje się, jeśli rywal ma większe poroże.

21. Łosie żyją tylko w miejscach, które zimą są pokryte śniegiem. Nie tolerują ciepła powyżej 27°C. W upalne dni zastaniesz łosia w wodzie próbującego się ochłodzić.

22. Dorosły łoś może wytrzymać temperatury niższe niż -30°C. W cieplejsze zimowe dni leżą na śniegu w celu ochłodzenia się.

23. Łoś nie ma zbyt wielu naturalnych zagrożeń. W Europie i Azji tygrys syberyjski jest jednym z niewielu ssaków, które zaatakują zdrowego, dorosłego łosia. Inne drapieżniki na półkuli północnej to głównie watahy szarych wilków i niedźwiedzie. Ich celem są głównie stare lub chore łosie bądź cielęta.

24. Łosie mogą przechowywać 45 kilogramów jedzenia w żołądku.

25. Łosie wydają różne dziwne dźwięki. Byki wydają głośny ryk, rechoczą, a nawet szczekają na rykowisku. Krowy wydają długie, drżące jęki, które kończą się dźwiękiem podobnym do kaszlu.

26. W miesiącach zimowych łosie tracą prawie 30% swojej masy ciała.

27. Łosie mogą zamykać nozdrza, dzięki temu łatwiej jest im nurkować.

28. Łosie spędzają w wodzie tyle czasu, że wpływa to na długość ich życia. Stanie w wodzie przez cały dzień odciąża kości i stawy, zwiększając ryzyko osteoporozy i zapalenia stawów.

Posłuchaj naszych Podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię