Delta – indyjski wariant koronawirusa – co musimy o nim wiedzieć

„Wariant Delta”, znany również pod nazwą naukową „B.1.617.2”, jest szczepem koronawirusa zidentyfikowanym po raz pierwszy w październiku zeszłego roku w Maharashtra w Indiach.

Szczep został po raz pierwszy nazwany wariantem Delta przez Światową Organizację Zdrowia po tym, jak w tym miesiącu globalna agencja zdrowia wdrożyła system nazewnictwa oparty na greckich literach.

Chociaż jest to tylko jeden z wielu wariantów, które rozprzestrzeniają się podczas panującej pandemii, urzędnicy Światowej Organizacji Zdrowia nazwali go „wariantem obaw”.

Dlaczego akurat wariant Delta koronawirusa tak bardzo niepokoi naukowców?

Naukowcy wciąż nie są pewni, dlaczego wariant Delta jest o wiele łatwiej przenoszony niż inne. Podejrzewają, że zmiany w białku Delty mogą mu ułatwiać wejście do ludzkich komórek. Jedno z badań sugeruje, że mutacja w wariancie Delta pomaga wirusowi lepiej łączyć się z ludzkimi komórkami, gdy już się do nich przyczepi. Ta łatwość łączenia się z ludzkimi komórkami powoduje, że wirus jest w stanie zainfekować więcej z nich i jeszcze mocniej obezwładnić układ odpornościowy niż Alpha.

Kto jest w kręgu największego ryzyka?

Lekarze zaobserwowali, że Delta częściej dotyka ludzi młodszych. W Wielkiej Brytanii badania wykazały, że dzieci i dorośli poniżej 50 roku życia byli 2,5 razy bardziej podatni na zarażenie Delta.

Również objawy wydają się być bardziej nasilone. Osoby z wariantem Delta są bardziej narażeni na trafienie do szpitala. Badania sugerują, że Delta ma prawie dwukrotnie większe ryzyko hospitalizacji, cierpią na więcej powikłań i częściej wymagają tlenu niż wariant Alfa.

W Chinach lekarze twierdzą, że pacjenci z wariantem Delta są ciężej chorzy niż ci, których leczyli na początku pandemii. A ich stan wydaje się pogarszać znacznie szybciej.

Jakie są objawy wariantu Delta COVID?

Objawy wariantu Delta COVID różnią się nieznacznie od oryginalnego szczepu wirusa. Trzy najczęstsze objawy przypominają sezonowe przeziębienie:

  • Ból gardła
  • Ból głowy
  • Katar

Ze względu na występowanie w większości przypadków, tylko tych trzech objawów, lekarze wyrażają niepokój, że wielu chorych uzna iż przechodzą zwykle przeziębienie i nie będą poddawać się kwarantannie. A to z kolei może doprowadzić do znacznie większego rozprzestrzenienia się wariantu Delta.

Niektóre osoby przechodzące przez Deltę dodatkowo zgłaszają objawy takie jak:

  • Ból brzucha
  • Gorączkę
  • Utratę apetytu
  • Wymioty
  • Nudności
  • Ból stawów
  • Ciężkie zapalenie migdałów
  • Zaburzenia słuchu
  • Zakrzepy krwi

Osoby chore na wariant Delta rzadziej zgłaszają takie symptomy jak kaszel i prawie w ogóle nie doświadczają utraty węchu i zapachu.

Badania udowodniły, że szczepionki Moderna, Johnson & Johnson i Pfizer działają całkiem dobrze przeciwko Delcie i innym wariantom koronawirusa. Szczepionki Moderna i Pfizer mają 88% skuteczność w przypadku wykonania obu zastrzyków, a jednorazowa szczepionka Johnson & Johnson ma 60% skuteczność w stosunku do wariantu. Dwie dawki szczepionki AstraZeneca są w 92% skuteczne w zatrzymaniu hospitalizacji z powodu wariantu Delta. Również nie zgłoszono żadnych zgonów wśród osób zaszczepionych.

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię