FDA ogłasza wycofanie tych leków na nadciśnienie. Powód? Wysoki poziom substancji potencjalnie rakotwórczych

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków ogłosiła wycofanie kilku serii leków na nadciśnienie w związku z obawami, że mogą one zawierać wysoki poziom zanieczyszczeń powodujących raka.

Firma Lupine Pharmaceuticals rozpoczęła dobrowolne wycofywanie kilka partii dwóch leków na nadciśnienie. Wśród nich są tabletki Irbesartanu i tabletki łączące Irbesartan z Hydrochlorothiazide. Decyzja o dobrowolnym wycofaniu nastąpiła po analizie, która wykazała, że ​​niektóre partie obu leków przekroczyły bezpieczne poziomy zanieczyszczenia N-nitrozoirbesartanu, który jest prawdopodobnym czynnikiem rakotwórczym u ludzi powodującym raka.

W oświadczeniu FDA napisała że „ze względów na dużą ostrożności firma wycofuje wszystkie partie tabletek Irbesartanu USP 75 mg, 150 mg i 300 mg oraz tabletek Irbesartanu i hydrochlorotiazydu USP 150 mg/12,5 mg i 300 mg/12,5 mg.”

Tabletka Irbesartan USP jest przeznaczona do leczenia wysokiego ciśnienia krwi, obniżenia ciśnienia krwi oraz leczenia nefropatii cukrzycowej u pacjentów z wysokim ciśnieniem krwi, którzy mają również cukrzycę typu 2. Irbesartan i Hydrochlorothiazide tabletki USP to połączenie Irbesartanu i hydrochlorotiazydu, rodzaju leku moczopędnego stosowanego w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi u pacjentów, którzy potrzebują więcej niż jednego leku do kontrolowania ciśnienia krwi.

„Pacjenci przyjmujący Irbesartan w tabletkach USP, 75 mg, 150 mg i 300 mg oraz Irbesartan i hydrochlorotiazyd w tabletkach USP, 150 mg/12,5 mg i 300 mg/12,5 mg powinni kontynuować przyjmowanie leków i skontaktować się z farmaceutą lub lekarzem w celu uzyskania porady dotyczącej alternatywnego leczenia” – dodają przedstawiciele FDA.

Od 8 października 2018 roku do 30 września 2021 roku Lupin Pharmaceuticals został powiadomiony o czterech przypadkach zachorowań spowodowanych przez Irbesartan. Nie jest jasne, czy przypadki dotyczyły osób, u których rozwinął się nowotwór czy też inna choroba. Zgodnie z informacjami podanymi przez FDA nie otrzymano żadnych doniesień o zachorowaniu osób z powodu tabletki łączonej Irbesartanu i Hydrochlorotiazydu.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię