Finlandia pracuje nad możliwością zamknięcia granicy dla Rosjan

Finlandia pracuje nad możliwością zamknięcia granicy dla Rosjan. Rząd w Helsinkach, w przeciwieństwie do krajów bałtyckich i Polski, nie wprowadził żadnych ograniczeń w przekraczaniu granicy dla obywateli Rosji. Tymczasem Rosjanie, którzy chcą uniknąć poboru do wojska, od wczoraj próbują opuścić kraj m.in. przez rosyjsko-fińską granicę.

Szef fińskiej dyplomacji Pekka Haavisto zapowiedział w Nowym Jorku, że Finlandia postanowiła rozpocząć przygotowania do ograniczenia ruchu turystycznego z Rosji. Zaznaczył, że krajowe przepisy dotyczące tej kwestii mogą zostać przyjęte dosyć szybko.

 

Finlandia nie chce być bowiem państwem tranzytowych dla osób z wizami Schengen, wydawanym również przez inne kraje Wspólnoty. Po ogłoszeniu wczoraj przez Władimira Putina częściowej mobilizacji, przed granicą rosyjsko-fińską ustawiła się kilkudziesięciokilometrowa kolejka samochodów.

Wyjeżdżając z kraju Rosjanie próbują uniknąć powołania do wojska. Fińskie służby podały, że wczoraj granicę przekroczyło ponad 4800 Rosjan. To więcej o prawie półtora tysiąca niż tydzień wcześniej. Minister spraw zagranicznych Finlandii zapewnia jednak, że sytuacja jest opanowana.

Problemów na granicach z Rosją i Białorusią nie odnotowały też kraje bałtyckie. Zastępca szefa łotewskiej Państwowej Straży Granicznej Ivars Ruskulis mówił rano w Telewizji Łotewskiej, że funkcjonariusze przygotowani są na większą liczbę osób, które będą próbowały nielegalnie przekroczyć granicę. Straż graniczna prognozuje, że może zwiększyć się też liczba Rosjan ubiegających się o azyl na Łotwie. Z kolei Litwini zapowiadają, że wniosek każdego Rosjanina, który będzie chciał dostać się na Litwę w celu uniknięcia służby wojskowej, będzie rozpatrywany indywidualnie.

 

Kraje bałtyckie wraz z Polską zamknęły na początku tego tygodnia granice dla rosyjskich turystów. Związane jest to z zapewnieniem bezpieczeństwa narodowego i kwestiami moralnymi w związku z agresją Rosji na Ukrainę. MSZ Finlandii tłumaczyło, że ogólny zakaz wjazdu dla obywateli jednego kraju jest sprzeczny z prawem krajowym i międzynarodowym.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię