Francuskie media o zbrojeniu Ukrainy i izolowaniu Rosji

Francja powinna zbroić Ukrainę i dążyć do izolowania Rosji – piszą francuskie media po ogłoszeniu częściowej mobilizacji przez prezydenta Rosji Władimira Putina.

Większość komentatorów uznaje, że działania Kremla doprowadzą zarówno eskalacji konfliktu na Ukrainie jak i do buntu rosyjskiego społeczeństwa.

Dziennik „Opinion” wzywa francuskie władze do zwiększenia militarnego wsparcia dla Ukrainy, oceniając, że obecnie Paryż „zostaje w tyle” w porównaniu do takich państw jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy Polska. „Nie czas na oszczędzanie Kremla. Jeżeli Francja chce zachować po wojnie nie tylko swój honor ale też swoje wpływy w Europie, musi zwiększyć i przyspieszyć dostawy broni dla Ukrainy” – apeluje liberalna gazeta. „Opinion” zauważa, że „kilkadziesiąt czołgów Leclerc stoi bez użytku w hangarach francuskiej armii”, i że sprzęt ten z pewnością przydałby się Ukraińcom.

 

„Le Figaro” pisze, że Zachód musi przygotować się na coraz większą agresywność ze strony Rosji, która może mieć konsekwencje dla całego świata. „Trzeba liczyć na to, że ostatnie publiczne instytucje w Rosji zdadzą sobie z tego sprawę i zneutralizują na czas kremlowskiego radioaktywnego autokratę” – stwierdza konserwatywna gazeta.

„Na co czekają Ci, którzy milczą od 24 lutego?” – pyta z kolei „Le Monde”, chwaląc prezydenta Macrona za swoje wtorkowe wystąpienie w ONZ, w którym wezwał kraje globalnego południa do otwartego sprzeciwienia się Rosji.

IAR

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię