Historia wojsk najemnych jest tak stara, jak historia wojen. Wielokrotnie odgrywały kluczową rolę w kształtowaniu obrazu wojen. Już w starożytności greckie wojska najemne były główną siłą nie tylko państw-miast, ale także wielu innych władców basenu Morza Śródziemnego.
Sobór Laterański trzeci potępił najemników, ze względu na dążenie do zabijania innych chrześcijan. W czasach nowożytnych najwięcej najemników wystawiały kantony dzisiejszej Szwajcarii. Współcześnie nastąpiła komercjalizacja rynku werbowania najemników. Działa szereg firm i organizacji wspomagających rynek usług wojskowych. Jednym z przykładów jest grupa Wagnera.
Historia grupy Wagnera
Z całą pewnością rosyjscy najemnicy działali w trakcie wojny w Syrii, choć nie jest to nigdzie oficjalne potwierdzone. Pojawia się tzw. Słowiański Korpus, którego organizatorem ma być rzekomo niejaki Dmitrij Utkin, były oficer 2 Brygady Specnazu. Jednakże dane te są trudne do zweryfikowania. Wykorzystując luki prawa międzynarodowego, Utkin, noszący pseudonim Wagner, tworzy prywatną grupę wojskową, powiązaną z rosyjskim wywiadem. Grupa Wagnera została utworzona w roku 2014, jako następca Korpusu Słowiańskiego. Siedzibą i jednocześnie miejscem szkoleń najemników grupy jest miejscowość Mokilno w Kraju Krasnodarskim, na poligonie 10 Brygady Specnazu GRU.
Organizacja grupy
Opieką i promocją Grupy Wagnera zajmuje się oligarcha nie kto inny tylko „Kucharz Putina” – bliski współpracownik Władimira Putina, który dorobił się fortuny na restauracjach i zamówieniach dla dygnitarzy Kremla.
Najemnicy werbowani są poprzez bardzo wysokie jak na rosyjskie standardy, zarobki. Pieniądze są nieopodatkowane i wynoszą w zależności od stopnia wojskowego, od 1,5 do 4 tys. dolarów miesięcznie. Dodatkowym czynnikiem są wysokie warunki ubezpieczenia, gwarantujące wypłatę wysokich odszkodowań wypłacanych spadkobiercom w wypadku śmierci najemnika. Występując do grupy, oddaje się dokumenty tożsamości, a w zamian każdy otrzymuje własny nieśmiertelnik. Dlatego w strefie działań mogą pojawiać się niezidentyfikowani, bez przynależności państwowej. Giną bezimienni, niezidentyfikowani, porzuceni.
Działalność grupy Wagnera
Grupa, działając na granicy prawa lub wykorzystując luki w prawie międzynarodowym, oferuje dwa główne zakresy działalności:
- działania defensywne
- ochrona formalnych, lub nieformalnych organizacji polityczno-rządowych lub gospodarczych.
- działania ofensywne
- zajmowanie i destabilizacja obszarów wskazanych przez zleceniodawcę.
W swej krótkiej historii grupa Wagnera była przyczyną wielu nieszczęść i tragedii. Jej najemnicy są brutalni i bezwzględni. Ich pojawienie się gdziekolwiek stanowi duże zagrożenie. Warto wspomnieć że 13 grudnia 2021 roku Rada Unii Europejskiej nałożyła na Dmitrija Utkina „Wagnera” sankcje z uwagi na wielokrotne naruszenia praw człowieka, których dopuszczała się Grupa Wagnera między innymi tortury i gwałty.
Posłuchaj naszych Podcastów: