Osoby, które wyleczyły się z COVID-19, mają co najmniej pięć miesięcy odporności na chorobę. Tak wynika z opublikowanych właśnie wyników badań opublikowanych w czwartek w Wielkiej Brytanii badania.
Z badań Public Health England wynika, że u osób, które przeszły zakażenie koronawirusem i wyzdrowiały, ryzyko ponownego zachorowania jest niższe o 83 procent. Naukowcy ostrzegają jednak, że choć ozdrowieńcy raczej nie zakażą się przez co najmniej pięć miesięcy, to mogą zakażać wirusem inne osoby. Stąd – jak podkreślają autorzy raportu – niezbędne jest, aby każdy przestrzegał najważniejszych zasad sanitarnych, w tym mycia rąk i noszenia masek.
„Teraz wiemy, że większość tych, którzy mieli wirusa i rozwinęli przeciwciała, jest chroniona przed ponownym zakażeniem, ale nie jest to całkowita ochrona i nie wiemy jeszcze dokładnie , jak długo trwa” – powiedziała Hopkins.
Tymczasem koncerny sprawdzają, czy preparaty, które są na rynku, mogą być przechowywane w zwykłych lodówkach. Ma to zwiększyć możliwości ich dystrybucji. Obecnie producent wymaga bowiem, aby preparat był przechowywany w temperaturze minus 70 stopni.
Obecnie na świecie stosowanych jest siedem szczepionek – amerykańskie preparaty koncernów Pfizer i BioNTech oraz Moderna, a także brytyjska szczepionka firmy AstraZeneca. Pozostałe preparaty – chiński, rosyjski, indyjski i irański – nie przeszły wszystkich wymaganych badań. Mimo to ich kupno deklarują kolejne kraje. Chińską szczepionkę chcą kupić Brazylia oraz Węgry.
Na całym świecie na COVID-19 zmarły dotąd milion 982 tysiące osób, a łączna liczba zakażeń to 92 miliony. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.
AL/IAR