Jak przechowywać nasiona na kolejny sezon

Życie każdej rośliny zaczyna się od nasiona. Uprawiając owoce i warzywa, czy też planując założenie własnego ogródka, możemy nasiona kupić lub pozyskać je samodzielnie, z kupionych i zjedzonych warzyw i owoców.

Jak je pozyskać i jak przechować tak, żeby w kolejnym sezonie wyrosły z nich zdrowe i dorodne rośliny?

 

1. Warzywa, których jadalną częścią są ich owoce (np. ogórki, cukinia, kabaczek, dynia, papryka, pomidory, bakłażany) pozostaw na grządkach, aż przejrzeją. Nie nadają się wtedy do konsumpcji,ale do pozyskiwania nasion jak najbardziej. Takie bardzo dojrzałe egzemplarze przetnij, wyjmij z nich dojrzałe już nasiona, umyj je pod bieżącą wodą i rozłóż je na papierze w suchym i przewiewnym miejscu tak, żeby wyschły całkowicie. Kiedy będą już suche, przełóż do przewiewnych woreczków z płótna, bawełny, ew. fizeliny i rozwieś w chłodnym, suchym i przewiewnym miejscu. Ciepło i wilgoć źle wpływają na zdolność do kiełkowania.

2. Warzywa, z których jada się inne części niż owoce też muszą pozostać na grządkach aż do czasu zakwitnięcia, zawiązania i dojrzenia nasion. Normalnie w uprawie nie dopuszcza się do kwitnienia. Wyjątki stanowią tu kalafiory, brokuły, czy koper, których kwiatostany wykorzystuje się w kuchni. Jednak do pozyskania nasion niezbędne jest kwitnienie i zawiązanie, oraz dojrzenie owoców. Zatem przy roślinach przeznaczonych na nasiona nie należy wyłamywać, ani obcinać kwiatów. Trzeba pozwolić im zaschnąć.

 

3. Na dawców nasion należy wybierać najbardziej dorodne egzemplarze. Słabeusze dadzą słabe nasiona i słabe plony. Choć na widok tych najpiękniej rosnących warzyw i owoców aż ślinka leci, w przypadku, kiedy chcemy z nim pozyskać nasiona na kolejny sezon,lepiej obejść się smakiem. Nic nie smakuje tak dobrze, jak własnoręcznie wyhodowane owoce i warzywa. Mini uprawy można prowadzić nawet w balkonowych skrzynkach. Warto zacząć przygodę już wiosną, a teraz, w pełni lata i na jesieni, odłożyć zapas nasion.

MT

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię