Jeff Bezos filantropem? Przekazał 100 milionów USD na Fundację Obamy

Miliarder Jeff Bezos od czasu ustąpienia ze stanowiska dyrektora generalnego Amazon Inc. w lipcu tego roku przekazał na cele charytatywne prawie 500 milionów dolarów.

W tym tygodniu do tej puli doszło kolejne 100 milionów USD przekazane na rzecz organizacji charytatywnej byłego prezydenta USA Baracka Obamy – Obama Fundation. Jest to największy indywidualny dar jaki to organizacja otrzymała do tej pory.

W zamian za darowiznę, Bezos poprosił, aby publiczny plac znajdujący się wokół centrum Obamy w Chicago został nazwany John Lewis Plaza – na cześć zmarłego kongresmana i działacz na rzecz praw obywatelskich. „Nie wyobrażam sobie bardziej odpowiedniej osoby do uhonorowania tym prezentem niż John Lewis, wielki amerykański przywódca, człowiek o niezwykłej przyzwoitości i odwadze”, powiedział Bezos w oświadczeniu.

Dyrektor generalny Fundacji Obamy, Valerie Jarrett, powiedziała, że ten niespodziewany podarunek od Bezosa pozwoli na większy rozwój centrum prezydenckiego Fundacji Obamy, które powstało we wrześniu w południowej części Chicago i pomoże organizacji rozszerzyć program stypendialny dla wschodzących liderów w całym kraju.

„Co więcej, hojny, nieograniczony dar pana Bezosa umożliwi nam pomoc w szkoleniu nowego pokolenia liderów poprzez programy, w tym Girls Opportunity Alliance, My Brother’s Keeper i nasz Global Leaders Program, jednocześnie wspierając fundusz Hometown Fund, który inwestuje w poszerzenie możliwości rozwoju gospodarczego dla mieszkańców South Side w Chicago”.

Bezos dodał, że „jest podekscytowany wspieraniem prezydenta i pani Obamy oraz ich Fundacji w misji szkolenia i inspirowania przyszłych przywódców”.

W ciągu ostatnich pięciu miesięcy Jeff Bezos przekazał:

  • 200 milionów dolarów dla Smithsonian National Air and Space Museum, z których większość ma zostać wykorzystana do budowy Bezos Learning Center;
  • 100 milionów dolarów Van Jonesowi, współpracownikowi politycznemu CNN i założycielowi Dream Corps;
  • kolejne 100 milionów dolarów szefowi kuchni Jose Andresowi, współzałożycielowi World Central Kitchen, która pomaga wyżywić ludzi w regionach dotkniętych katastrofami;
  • 96 milionów dolarów w ramach Day One Fund na walkę z bezdomnością.

Bezosa fundacja Earth Fund również zobowiązała się przekazać 10 miliardów dolarów na walkę ze zmianami klimatycznymi przez kolejne 10 lat. Fundacja co roku będzie przekazywać około 1 miliarda dolarów aktywistom, naukowcom i innym grupom działającym na rzecz rozwiązania globalnego kryzysu klimatycznego.

 

Jak do tej pory, Fundacja Obamy zebrała ponad 720 milionów dolarów od darczyńców z całkowitego celu 1,6 miliarda dolarów. Na fundacje przekazali dary finansowe Bill i Melinda Gates, inwestor venture capital John Doerr i założyciel Napstera – Sean Parker oraz była żona Bezosa, MacKenzie Scott.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię