Jest pierwszą Polką która została laureatką międzynarodowej nagrody Future Science Future Star Award

Foto: Uniwersytet Gdański

Dr Karolina Pierzynowska z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego pracuje w dziedzinie neurobiologii molekularnej i komórkowej.

Nagrodę zdobyła za badania nad lekiem, który ma pomóc w leczeniu osób chorych na choroby Alzheimera (AD), Parkinsona i Huntingtona (HD).

Komisja Future Science Future Star Award zainteresowała się badaniami, w których dr Karolina Pierzynowska wykorzystuje genisteiny, naturalnie występujący izoflowan. Substancja ta powoduje aktywację procesów usuwających z komórek nerwowych toksyczne białka wywołujące te trzy choroby. Badania zostały przeprowadzone na modelach in vitro jak i na modelach mysich. Oba wykazały wysokie bezpieczeństwo i dużą skuteczność w terapiach.

Pierzynowska tak podsumowuje wyniki swoich badań: „Moje wyniki wskazują, że genisteina jest pierwszym bezpiecznym związkiem, który jest w stanie usunąć główne biochemiczne przyczyny zarówno HD, jak i AD poprzez indukcję autofagii. Ponadto genisteina może zmniejszać pierwotne i wtórne przechowywanie w mukopolisacharydozach. Dlatego sugeruję, że ten izoflawon może być również traktowany jako potencjalny środek terapeutyczny innych chorób neurodegeneracyjnych, które powstają w wyniku akumulacji toksycznych makrocząsteczek. Może to być szczególnie interesujące, ponieważ jedna cząsteczka mogłaby zostać wykorzystana do leczenia wielu rzadkich chorób, na które obecnie nie ma lekarstwa”. Młoda badaczka dodaje, że planuje przetestować również inne choroby, w których mechanizmy molekularne są różne, ale zależą od akumulacji patogennych makrocząsteczek.

Karolina Pierzynowska w wywiadzie dla BioTechniques powiedziała, że biologia fascynowała ją od dzieciństwa, a neurobiologia molekularna i komórkowa stała się jej pasją odkąd dołączyła do zespołu badawczego kierowanego przez Grzegorza Węgrzyna na Wydziale Biologii Molekularnej Uniwersytetu Gdańskiego.

W tegorocznej edycji Future Science Future Star Award jurorami byli: Ian A. Blair z University of Pennsylvania, Ananda Bandyopadhyay z Bill & Melinda Gates Foundation, Andy Tay Kah Ping z National University of Singapore i Catherine Martel z Université de Montréal w Kanadzie.

Międzynarodowa nagroda Future Science Future Star przyznawana jest przez wydawnictwo Future Science i czasopismo “BioTechniques”. Jej celem jest wyróżnienie wybitnych naukowców zajmujących się naukami przyrodniczymi, których praca może mieć wpływ na ludzkie zdrowie i którzy mają za sobą “szybki i intensywny start kariery naukowej”, a do prowadzonych przez siebie badań “podchodzą z ogromną pasją”.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię