Koncern TotalEnergies oskarżony o współudział w zbrodniach wojennych na Ukrainie

We Francji dwa stowarzyszenia złożyły skargę przeciwko koncernowi TotalEnergies, oskarżając francuską firmę petrochemiczną o współudział w zbrodniach wojennych na Ukrainie.

 

Ma to związek ze śledztwem dziennika „Le Monde”, który ujawnił, że TotalEnergies uczestniczył w dostawach paliwa dla rosyjskich myśliwców bombardujących ludność cywilną.

Francuskie media informują, że skarga przeciwko koncernowi TotalEnergies wpłynęła wczoraj do prokuratury antyterrorystycznej w Paryżu. Złożyły ją francuska organizacja „Darwin Climax Coalition” oraz ukraińskie stowarzyszenie „Razom we stand”. „TotalEnergies przyczynił się do zapewnienia rosyjskiemu rządowi środków niezbędnych do popełnienia zbrodni wojennych” – napisano w skardze.

Organizacje powołują się na sierpniowe informacje dziennika „Le Monde”, z których wynika, że do niedawna firma TotalEnergies oraz jej rosyjski partner Novatek wydobywały na Syberii kondensat gazowy, służący do wytwarzania paliwa dla rosyjskich myśliwców.

 

Według skarżących samoloty te regularnie bombardowały Ukrainę, zabijając co najmniej 5 tysięcy cywilów i raniąc niemal 8 tysięcy osób.

Koncern TotalEnergies zaprzeczył oskarżeniom i stwierdził że skarga jest „skandaliczna, zniesławiająca i bezpodstawna”. We wrześniu w reakcji na rewelacje „Le Monde” firma sprzedała część swoich udziałów w spółce wydobywającej kondensat gazowy w Rosji.

IAR

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię