Kongres uchwalił reformę prawa do posiadania broni w USA

Amerykański parlament przyjął reformę prawa do posiadania broni, której celem jest ograniczenie dostępu do broni osobom potencjalnie niebezpiecznym. Ustawa czeka teraz na akceptacje prezydenta Joe Bidena, który zapowiedział jej podpisanie.

W Izbie Reprezentantów reformę poparło 234 członków Kongresu, przeciw było 193. Ustawa przeszła głosami demokratów, do których przyłączyło się 14 republikanów. Wcześniej w stuosobowym Senacie ustawa uzyskała poparcie 65 członków, w tym 50 demokratów i 15 republikanów.

Ustawa przewiduje zwiększenie funduszy na programy zdrowia psychicznego i bezpieczeństwo w szkołach oraz wprowadza zachęty dla stanów do wdrożenia przepisów tak zwanej czerwonej flagi, które przewidują możliwość czasowego odbierania broni osobom niebezpiecznym. Rozszerzona zostanie weryfikacja osób, które nie ukończyły 21 lat a chcą kupić broń. Ustawa nie przewiduje popieranego przez większość Amerykanów podniesienia z 18 do 21 lat minimalnego wieku uprawniającego do zakupu karabinów takich jak AR-15.

 

Jeszcze przed głosowaniem w Izbie Reprezentantów prezydent Joe Biden zapowiedział podpisanie ustawy. „Ta ponadpartyjna ustawa pomoże chronić Amerykanów. Dzięki niej dzieci w szkołach i społeczności lokalne będą bezpieczniejsze” – napisał Biden w oświadczeniu podkreślając, że jest to pierwsza znacząca reforma dostępu do broni w USA od 28 lat.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię