Koniec dobrej passy dolara?

Ostatnie przedstawiane dane pokazują, że dobra passa amerykańskiego dolara to już przeszłość.

Aktualnie, gospodarka amerykańska w reakcji na redukcję przepływu rosyjskiego gazu uległa znacznemu spowolnieniu, co zauważalne jest zarówno w wartości dolara, jak i w wielkości stóp procentowych. Wpłynęło to na osłabienie dolara amerykańskiego, który oddaje zyski. Jak aktualnie wygląda sytuacja gospodarcza w USA oraz pozycja dolara amerykańskiego?

 

Sytuacja gospodarcza w Stanach Zjednoczonych

Aktualnie, gospodarska Stanów Zjednoczonych wpisuje się w definicję recesji technicznej, czyli spadku tempa rozwoju gospodarczego w kilku kwartałach pomimo rocznego wzrostu.

Jak oceniają analitycy, stale rosnące stopy procentowe Rezerwy Federalnej będą zależne od sytuacji panującej na rynku, która z kolei uwarunkowana jest poziomem inflacji i sytuacją panującą na rynku pracy.

Stopy procentowe w USA

Rezerwa Federalna i Europejski Bank Centralny przestają kierować oczekiwaniami rynku. Oznacza to, że podwyżki stóp procentowych będą mocno zależne od bieżącej sytuacji na rynku i aktualnych danych.

Dotychczas amerykański rynek pracy pozostawał niewzruszony na spowolnienie gospodarcze. Jednak wysoki odczyt indeksu kosztów zatrudnienia może sugerować rozwijanie się spirali płacowo-cenowej.

 

W ubiegłym tygodniu FED podniósł stopy w Stanach Zjednoczonych do 2,25-2,5 procent.

Eksperci Ebury twierdzą, że na tym nie koniec i założenie dotyczące maksymalnych stóp procentowych w USA na poziomie ok. 3,25 procent mogą okazać się zbyt optymistyczne, a sytuacja na amerykańskim rynku nieruchomości znacznie gorsze niż zakładano.

Osłabienie dolara amerykańskiego

Sytuacja gospodarcza panująca w Stanach Zjednoczonych ma jednoznaczne przełożenie na aktualny kurs walut. Stąd, osłabienie dolara amerykańskiego względem niemal wszystkich głównych walut na świecie.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię