Koniec TikToka w Montanie. Gubernator podpisał ustawę. Wiemy kiedy wejdzie w życie

Montana oficjalnie stała się pierwszym stanem w kraju zakazującym korzystania z aplikacji TikTok. Ustawa SB 419 podpisana przez gubernatora Grega Gianforte mówi, że ​​„TikTok nie może działać w ramach jurysdykcji terytorialnej Montany”.                         

Nowa ustawa zabrania sklepom z aplikacjami (App stores) oferowania użytkownikom możliwości pobrania aplikacji społecznościowej TikTok. Dodatkowo nowa ustawa zakazuje działalności firmy. Prowadzenie interesów przez TikTok jest nielegalne w Montanie.

Gubernator Gianforte w oświadczeniu prasowym powiedział, że jest dobrze udokumentowanie szpiegowanie TikToka na rzec Komunistycznej Partii Chin: „Komunistyczna Partia Chin używa TikTok do szpiegowania Amerykanów, naruszania ich prywatności i zbierania ich danych osobowych, prywatnych i poufnych. Działalność ta jest dobrze udokumentowana”. Gianforte dodał, że nowe prawo w Montanie jest „najbardziej decydującym działaniem ze wszystkich stanów ”.

Naruszenie tego nakazu przez firmę TikTok jak i sklepy z aplikacjami, poprzez oferowanie pobrania aplikacji, wiąże się z karą 10 000 USD za każde pobranie aplikacji. Egzekwowaniem kar zajmie się Departament Sprawiedliwości stanu Montana.

Ustawa staje się automatycznie unieważniana, jeśli TikTok zerwie powiązania z chińską firmą macierzystą ByteDance oraz nowy właściciel firmy nie będzie powiązany z krajem uznawanym za „zagranicznego przeciwnika”.

Wiele zakazów pobierania i korzystania z aplikacji na rządowych urządzeniach elektronicznych na szczeblu federalnym i stanowym zostało wprowadzonych w ostatnich dwóch latach. Ustawa podpisana w Montanie jest jednak najbardziej rygorystyczną.

W zeszłym roku, prezydent Joe Biden podpisał zakaz, który zabrania prawie 4 milionom pracowników rządu federalnego używania TikTok na urządzeniach należących do rządowych agencji.

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2024 roku.

Z czym kojarzą się nam Stany Zjednoczone? (SONDA)

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię