Korea Południowa i Stany Zjednoczone rozpoczynają wspólne ćwiczenia wojskowe

Od dziś do 1 września armie Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych prowadzić będą wspólne ćwiczenia wojskowe. Manewry Ulchi Freedom Shield – odbywające się w Korei Południowej – obejmują szkolenia w terenie, czy pokonywanie trudności w sytuacjach awaryjnych.

Ćwiczenia mają mieć charakter defensywny i wezmą w nich udział samoloty, okręty wojenne czy czołgi. Na razie nie podano, ilu żołnierzy z obu krajów weźmie udział w manewrach. Szacuje się, że będzie to co najmniej kilkadziesiąt tysięcy, przez co tegoroczne manewry byłyby największymi od 2018 roku.

 

Żołnierze Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych zrealizują kilkanaście programów szkoleniowych w terenie, w tym na poziomie brygady. Ponadto żołnierze będę ćwiczyć odpieranie północnokoreańskiego ataku i obronę większej części Seulu, a także przeprowadzą szkolenia z operacji kontratakowych.

Wśród elementów ćwiczeń są też scenariusze pożarów w fabrykach półprzewodników, paraliżu sieci bankowych, ataków dronów, terroryzmu na lotniskach czy odkrywania improwizowanych urządzeń wybuchowych w elektrowniach jądrowych. Przetestowana też zostanie zdolność operacyjna w ramach przeniesienia kontroli dowodzenia w czasie wojny z Waszyngtonu do Seulu.

Manewry skrytykowała Korea Północna, a analitycy zastrzegają, że ćwiczenia mogą być wykorzystane przez Pjongjang jako okazja do eskalacji napięcia. Gdy w ubiegłym tygodniu armie USA i Południa rozpoczęły przygotowania do ćwiczeń, Korea Północna wystrzeliła dwa pociski manewrujące w kierunku Morza Żółtego. W tym roku przeprowadziła w sumie kilka testów rakietowych, a przedstawiciele Seulu twierdzą, że Północ jest gotowa na pierwszy od 2017 roku test nuklearny.

 

Analitycy i przedstawiciele południowokoreańskiego ministerstwa obrony upatrują w ćwiczeniach normalizacji stosunków między Seulem a Waszyngtonem. W ostatnich latach manewry były ograniczone – choćby do symulacji komputerowych – w związku z próbą polepszenia relacji dyplomatycznych z Północą, a także przez pandemię Covid-19. Także i podczas obecnych manewrów obostrzenia koronawirusowe będą obowiązywać – żołnierze przed przystąpieniem do ćwiczeń mieli przejść testy, a także zobligowani są do noszenia masek.

W Korei Południowej stacjonuje około 28,5 tysiąca amerykańskich żołnierzy.

(iar)

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię