Kosmiczne Taco z produktów wyhodowanych w kosmosie

Fot. Twitter @Astro_Megan

Astronauci NASA zamieścili w social mediach zdjęcie taco z dodatkiem papryczek chili, które pochodzą z uprawy ze stacji kosmicznej. Warto wspomnieć, że to najtrudniejszy eksperyment z roślinami w kosmosie, jaki przeprowadzono do tej pory. Eksperyment zaczął się latem 2021 roku.

To właśnie wtedy pierwszy raz udało się wyhodować paprykę chili, korzystając ze sprzętu ze stacji. Po kilku zbiorach część papryk została użyta, natomiast inne wysłano do analiz.

Taco pochodzące z kosmosu

Przepis na wyżej wspomniane taco został zamieszczony na Twitterze przez Meghan Mccarthur, astronautkę NASA. Nie zapominajmy również, że każdy astronauta wybierający się w kosmos, musi zadowolić się jedynie pakowanym jedzeniem, a także świeżymi produktami, które są dostarczane na misje zaopatrzeniowe. Od momentu, gdy NASA przygotowuje się do dłuższych misji, naukowcy wspólnie starają się stworzyć żywność, która będzie mogła wytrzymać miesiące czy lata w przypadku wypraw na Marsa.

 

Od około sześciu lat astronauci mogli skosztować dziesięciu odmiennych warzyw na pokładzie stacji kosmicznej. Długie przechowywanie żywności może skończyć się
utratą składników odżywczych. Własne uprawy roślin sprawiają, że dieta astronauty jest różnorodna oraz ma wiele pozytywów, jeśli chodzi o zdrowie psychiczne. Możliwość dbania oraz oglądania roślin zdecydowanie wpływa na samopoczucie.

 

Misja Plant Habitat-04

Misja ta ma na celowniku paprykę, ponieważ posiada ona duże ilości witaminy C. Dodatkowo jej kształt pozwala na dobrą uprawę w kosmosie. Oprócz tego w warunkach mikrograwitacji można je łatwo obsługiwać, co jest naprawdę ogromną zaletą tego rozwiązania. Konsumpcja jest bezpieczna, dzięki niskiemu poziomowi drobnoustrojów. NASA wykonuje różne badania, aby między innymi zrozumieć interakcję roślin i drobnoustrojów w kosmosie. Załoga ocenia smak, wartości odżywcze oraz teksturę.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię