Kultowa marka papierosów zniknie z rynku

Gigant tytoniowy Philip Morris International twierdzi, że w ciągu następnej dekady przestanie sprzedawać papierosy w Wielkiej Brytanii, w tym kultową markę Marlboro. Dyrektor generalny Philip Morris International, Jacek Olczak, w wywiadzie dla The Mail powiedział, że papierosy powinny zostać zakazane, podobnie jak samochody na benzynę.

„Pierwszym wyborem konsumentów powinno być rzucenie palenia. Ale jeśli tego nie robią, drugim najlepszym wyborem jest zaoferowanie im lepszych alternatyw”. Olczak dodał, że nową misją firmy jest znajdowanie i dostarczanie „mniej szkodliwych alternatyw dla papierosów” milionom ludzi, którzy w przeciwnym razie nadal paliliby papierosy.

Olczak wezwał również rząd Wielkiej Brytanii do wprowadzenia zakazu sprzedawania papierosów w ciągu dekady. Porównał trujące papierosy do trujących samochodów napędzanych benzyną, które rząd chce wyeliminować ze sprzedaży w tym kraju od 2030 roku.

„Możemy zobaczyć świat bez papierosów” – powiedział. „I faktycznie, im szybciej to się stanie, tym lepiej dla wszystkich. Dzięki odpowiednim przepisom i informacjom może się to zdarzyć w ciągu 10 lat w niektórych krajach. Możemy rozwiązać ten problem raz na zawsze”.

Olczak, który został prezesem firmy w maju, twierdzi, że poprowadzi transformację firmy i uwolni ją „od dymu”. „Naszą ambicją jest, aby w 2025 r. ponad połowa naszych przychodów netto pochodziła z produktów bezdymnych”, powiedział CEO.

Firma Philip Morris International jest odrębną firmą od Philip Morris USA, która produkuje Marlboro w USA i jest oddziałem amerykańskiej korporacji tytoniowej Altria. Philip Morris International oddzieliła się od Philip Morris USA w 2008 roku i niedawno ogłosiła plany przekształcenia się w firmę „wolną od dymu tytoniowego”.
Firma również planuje zakup brytyjskiej firmy farmaceutycznej Vectura Group, która produkuje inhalatory na astmę.
Grupy antynikotynowe w Wielkiej Brytanii skrytykowały ten plan, oskarżając firmy tytoniowe o próbowanie pozycjonowania się jako antynikotynowe jednocześnie sprzedając wyroby tytoniowe.

Według Światowej Organizacji Zdrowia palenie zabija ponad 8 milionów ludzi rocznie.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię