Londyn: Karol III oficjalnie proklamowany królem!

Rada Akcesyjna formalnie proklamowała Karola III nowym królem Wielkiej Brytanii. Ceremonia proklamacji Karola była formalnością, bo tron nie jest pusty ani przez sekundę, a monarchą Karol stał się w czwartek, w chwili odejścia matki.

„Niech Bóg chroni króla” – rozległ się okrzyk w pałacu świętego Jakuba, zainicjowany przez sekretarza Rady Akcesyjnej Richarda Tilbrooka, który odczytał tekst proklamacji.

„Król Wspólnoty, Obrońca Wiary. Pokładamy w nim naszą nadzieję, jednocześnie uwzględniając władzę Boską, w wyniku której rządzą królowie, aby Bóg pobłogosławił króla i aby mógł rządzić jak najdłużej. Niech Bóg chroni króla!” – powiedział urzędnik. Tekst proklamacji jutro zabrzmi w pozostałych częściach Królestwa: Irlandii Północnej, Walii i Szkocji.

Następnie w przemówieniu Karol III podziękował swojej zmarłej matce, królowej Elżbiecie II, za jej życie i służbę.

„Dla nas, całej rodziny, dla całego Królestwa i wszystkich krajów, które są częścią Wspólnoty, moja matka była zawsze przykładem nieskończonej miłości, ale też oddanej służby. Rządy mojej matki były bezprecedensowe, jeśli chodzi o czas trwania, poświęcenie, służbę. Nawet teraz, kiedy jesteśmy pogrążeni w smutku, z wdzięcznością wspominamy to najwierniejsze życie” – podkreślił.

Karol III zaznaczył, że jest świadom tego dziedzictwa, ale jednocześnie ogromnej odpowiedzialności i obowiązków, które zostały mu przekazane. „Będę starał się podążać za inspirującym przykładem, jaki mi dano. By podtrzymać rządy konstytucyjne i by szukać pokoju, harmonii i dobrobytu narodów tych wysp, krajów Wspólnoty Narodów i ziem na całym świecie” – zapewnił.

Następnie proklamacja została odczytana z balkonu pałacu. Odegrano hymn narodowy, wojska wystrzeliły z dział 41 salw w Hyde Parku i 62 w Tower of London. Uformowała się kawalkada pojazdów, które pojadą do Royal Exchange w londyńskim City, gdzie zostanie odczytana kolejna proklamacja.

IAR

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię