Marka Aunt Jemima ogłosiła nową nazwę. Firma zrywa z rasowym stereotypem

Aunt Jemima (Ciocia Jemima) – popularna marka oferująca produkty śniadaniowe zmienia nazwę, logo i wizerunek. W ten sposób chce walczyć ze stereotypami rasowymi.

Nazwa i logo było krytykowana za rasistowską historię. Od 130 lat znajdował się na niej portret Afroamerykanki wzorowany na Nancy Green, która urodziła się w niewoli. Była to typowa mammy, czyli służąca z turbanem na głowie i w sukience z białym kołnierzykiem.

Reklama z roku 1956:

Później wizerunek kobiety został nieco zmieniony, z głowy zdjęto jej chustę. Od tej pory miała ona naturalną fryzurę i kolczyki z pereł, dzięki czemu logo stało się nieco mniej kontrowersyjne.

 

Firma już w czerwcu ubiegłego roku ogłosiła, że zamierza zmienić nazwę i logo. Nowa nazwa to Pearl Milling Company. Pochodzi od młyna zbudowanego w 1888 roku. To włśnie tam rozpoczęła się produkcja mieszanki do naleśników, która zyskała sławę w całych Stanach Zjednoczonych.

 

„Pearl Milling Company był małym młynem w tętniącym życiem mieście St. Joseph w stanie Missouri. Wykorzystując technikę mielenia perełkowego, produkowano w nim mąkę, mączkę kukurydzianą, a od 1889 r. słynną, mieszankę do naleśników, która później stała się znana jako Aunt Jemima” – czytamy w oświadczeniu firmy.

Produkty opatrzone nowym logo mają pojawić na półkach sklepowych latem tego roku.

AL

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię