Miliarder Mark Cuban otworzył internetową aptekę

„Każdy powinien mieć bezpieczny dostęp do niedrogich leków i przejrzystych cen”.

Inwestor Mark Cuban uruchomił aptekę internetową, która obecnie oferuje ponad 100 leków generycznych w przystępnej cenie w celu zachowania „radykalnej przejrzystości” w negocjacjach cenowych z firmami farmaceutycznymi.

„To śmieszne, jakie są ceny leków generycznych. Umieściłem w nazwie firmy swoje imię, ponieważ chciałem pokazać, że kapitalizm może być współczujący”, napisał w e-mailu Cuban wyjaśniając dlaczego zdecydował się na otwarcie apteki.

The Mark Cuban Cost Plus Drugs Company (MCCPDC) jest zarejestrowaną hurtownią farmaceutyczną, która kupuje leki bezpośrednio od producentów, pomijając pośredników w celu obniżenia ceny najpopularniejszych leków generycznych.

Jak podaje Wall Street Journal marże nakładane na leki generyczne przez sprzedawców leków wahają się od 100 do 1000%. MCCPDC podaje, że ich apteka internetowa nakłada do 15% marży w stosunku do rzeczywistych cen producenta i opłatę farmaceutyczną w wysokości 3 USD.

 

W oświadczeniu przedstawiciele MCCPDC napisali, że lek na białaczkę Imatinib jest wyceniony na 47 USD miesięcznie na ich stronie w porównaniu z ceną detaliczną 9657 USD. Popularny lek na nadciśnienie, Amlodipine w aptece Cuban kosztuje tylko 3,60 USD, Rosuvastatin przepisywany na obniżenie cholesterolu – 6,60 USD. Żel przepisywany na artretyzm – Diclofenac Sodium kosztuje 51 USD w porównaniu z 853 USD w innych aptekach.

MCCPDC jest również w trakcie budowy wartej 11 milionów dolarów fabryki farmaceutycznej w Dallas, która zajmuje powierzchnię około 22 000 stóp kwadratowych. W nim będą napełnianie i pakowane leki w sterylnych warunkach. Zakład ma docelowo zatrudniać do 80 osób.

Startup dąży również do tego, aby obiekt był wyznaczonym miejscem do produkcji leków postrzeganych przez inne firmy farmaceutyczne jako nieopłacalne, czyli takie, na które jest niski popyt. Leki te znane są pod nazwą „leków sierocych”.

Wiceprezes firmy Jacobs People & Places Solutions współpracującej z MCCPDC, Ken Gilmartini, powiedział, że „innowacyjny projekt placówki pozwoli na produkcję małych partii produktów, których FDA jest niewystarczająca ilość produkowana, a leki te są przeznaczone do leczenia rzadkich chorób, które zwykle dotykają mniejszą część populacji.”

Listę oferowanych leków przez MCCPDC można znaleźć na stronie internetowej apteki https://costplusdrugs.com/

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię