Mumia otwarta bez otwierania? Tego jeszcze świat nauki nie widział

fot. Frontiers in Medicine

Wydawać by się mogło, że zawartość starożytnych egipskich sarkofagów nie ma już dla badaczy tajemnic.

Nic bardziej mylnego. Stan niektórych mumii jest taki, że naukowcy nie ryzykują otwierania sarkofagów, zatem dokładne badania, jak dotąd były niemożliwe. Jak dotąd, bo właśnie udało się otworzyć mumię bez jej fizycznego dotykania. Jak to możliwe?

 

Mumia faraona Amenhotepa I pozostała jedyną ze znalezionych w XIX wieku, która pozostawała niezbadana. Dzisiaj już nie ma przed badaczami tajemnic. Z pomocą przyszła nowoczesna technologia. Wykorzystanie trójwymiarowego skanowania i tomografii komputerowej pozwolił rozwinąć mumię z bandaży, choć pozostał ona nietknięta. Jakie tajemnice skrywała?

fot. Frontiers in Medicine

Amenhotep I rządził Egiptem przez około 21 lat, między 1525 a 1504 r. p.n.e. Był drugim królem XVIII dynastii, a jego rządy ocenia się jako pokojowe. Naukowcy ustalili, że w chwili śmierci faraon miał około 35 lat i mierzył 169 cm. Był obrzezany i miał zdrowe zęby. Jego drobna budowa szła w parze z delikatnymi rysami twarzy. Miał wąski podbródek i mały nos, a jego włosy były kręcone.

Badania nie wykazały żadnych ran, które mogłyby wskazywać na przyczynę śmierci faraona. Pochowano go z około 30 amuletami i złotym pasem. Mumia została złożona w charakterystycznej trumnie z drewnianą maską, przystrojonej girlandami z kwiatów.

 

Mumia Amenhotepa I nie była jedyną zbadaną dzięki technologii. Wcześniej w ten sam sposób zajrzano do sarkofagów trzech młodych mężczyzn, zmarłych w chwili, kiedy liczyli sobie około 25 lat.

MT

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię