Nalewka kminkowa – właściwości, przepis i zastosowanie

Nalewka kminkowa to inaczej kminkówka. Kminek stosowany jest jako przyprawa w kuchni, ale też jako środek leczniczy.

Nalewka z tego zioła pomoże przy bólach głowy, ale także żołądka, śledziony i wątroby, a także przy zaburzeniach trawienia i problemach z przewodem pokarmowym. Kminówka likwiduje wzdęcia oraz pobudza wydzielanie soków trawiennych. Działa także rozkurczowo, dlatego łagodzi bóle menstruacyjne. Doskonale sprawdzi się podana po posiłku, zwłaszcza jeśli zawierał on tłuste i ciężko strawne mięso. Można ją także pić wymieszaną z ciepłą wodą, trzy razy dziennie po łyżce stołowej.

 

Zioła generalnie należą do bezpiecznych, ale nie można z nimi przesadzać. Specjaliści ostrzegają, że przedawkowanie nalewki kminkowej może prowadzić do uszkodzenia wątroby. Dlatego nie należy pić jej więcej niż się powszechnie zaleca. Kminkówka nie powinna być podawana niemowlętom oraz osobom uczulonym na seler, marchewkę lub koper.

Przepis na kminkówkę

Składniki:

  • 60 gr kminku
  • 1 litr wódki
  • miód (według uznania)

 

Przygotowanie:
Do butelki ciemnego szkła wsypujemy opłukany i wysuszony kminek a następnie zalewamy go wódką. Butelkę szczelnie zamykamy. Odstawiamy ją w ciemne miejsce na 14-21 dni. Należy pamiętać o tym, aby każdego dnia zamieszać nalewkę poprzez potrząśnięcie butelka. Po upływie 2-3 tygodni nalewka powinna przybrać złoty kolor. Otwieramy butelkę i dwa razy przelewamy jej zawartość przez sitko, na które wcześniej wykładamy gazę jałową. Następnie nalewkę ponownie zlewamy do butelki i dodajemy miód (ten krok możemy pominąć, dodanie miodu nie jest obowiązkowe). Jeśli płyn będzie nieco mętny, nie należy się tym przejmować. To naturalne. Przed każdorazowym podaniem nalewki powinno się wstrząsnąć butelką.

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię