Nie żyje Jerzy Trela

W wieku 80 lat zmarł Jerzy Trela, wybitny aktor teatralny i filmowy. Stworzył wiele znakomitych kreacji teatralnych między innymi w „Dziadach”, „Wyzwoleniu” i „Hamlecie”, zagrał w ponad 70. filmach oraz w 140. spektaklach Teatru Telewizji. Aktor był związany na stałe z Krakowem, a od 1970 roku z tamtejszym Teatrem Starym

Jerzy Trela po mistrzowsku budował różnorodne role, wykorzystując charakterystyczny, lekko zachrypnięty głos i, jak przyznaje – „tak zwane warunki”, czyli wygląd zewnętrzny. Grał Konrada w „Dziadach”, Starego Wiarusa w „Warszawiance”, Stalina w sztuce Gastona Salvatore, a także Henryka w „Mojej córeczce” Tadeusza Różewicza. Jedną z największych kreacji Treli w ostatnich latach była tytułowa rola w „Wielkim kazaniu księdza Bernarda” Leszka Kołakowskiego w krakowskim Teatrze Scena STU.

Z dużego ekranu widzowie pamiętają go między innymi w roli Sztygara Greli w „Magnacie” Filipa Bajona, Pana Bronka w filmie „Trzy kolory. Biały” Krzysztofa Kieślowskiego, przywódcy strajku w kopalni Wujek w filmie „Śmierć jak kromka chleba” Kazimierza Kutza, czy Podkomorzego w „Panu Tadeuszu” Andrzeja Wajdy.

Jerzy Trela był wykładowcą na PWST w Krakowie, w latach 1984-1990 był rektorem tej uczelni.

15 artystów jednego przeboju – lata 90′

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię