Nie żyje Tomasz Knapik

Zmarł Tomasz Knapik, znany lektor filmowy, radiowy i telewizyjny, były wykładowca na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej. Za tydzień skończyłby 78 lat.

Od lat był jednym z najbardziej rozpoznawalnych głosów lektorskich. Związany między innymi z Polskim Radiem i Telewizją Polską, pracował też dla Polskiej Kroniki Filmowej. Jego głos można było usłyszeć w filmach, telewizji, reklamach oraz w warszawskich autobusach i tramwajach. Czytał polskie wersje językowe wielu zagranicznych filmów i seriali, między innymi „Pulp Fiction”, „Dwunastu gniewnych ludzi” czy „Z Archiwum X”.
Karierę medialną rozpoczął jeszcze przed maturą w radiowej Rozgłośni Harcerskiej. Następnie pracował w Polskim Radiu i w Telewizji Polskiej. W TVP czytał filmy zagraniczne na żywo jako lektor.

Po 1989 roku został lektorem Polskiej Kroniki Filmowej do końca jej istnienia. Po kilku latach zaczął współpracę ze studiami dźwiękowymi, które przygotowywały polskie wersje filmów i seriali dla prywatnych stacji telewizyjnych.

 

Nagrał komunikaty głosowe dla systemu informacji pasażerskiej w pojazdach warszawskiej komunikacji miejskiej. Wystąpił też w skeczach kabaretowych w programie „Dzięki Bogu już weekend” na antenie TVP2.

Urodził się 16 września 1943 roku. Z wykształcenia doktor inżynier elektrotechnik. Był wykładowcą na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej i promotorem ponad 200 prac inżynierskich i magisterskich.

(iar)

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię