Niespodzianka dla polskiej pary prezydenckiej: przelot F-35 nad Białym Domem

Prezydenci RP Andrzej Duda i USA Donald Trump podpisali wspólną deklarację o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Polski.

Polska zapewni infrastrukturę dla obecności około 1000 żołnierzy amerykańskich. Ponadto polskie władze planują zakup 32 samolotów F-35 wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym.

Obie pary prezydenckie z uwagą śledziły przelot tych nowoczesnych myśliwców nad siedzibą prezydenta USA. F-35 to zaawansowany technicznie, trudny do wykrycia przez radary myśliwiec. Zbudowany jest z materiałów kompozytowych i wyposażony m.in. w system krótkiego startu i pionowego lądowania.

Koszt jednego samolotu F-35A, którego producentem jest Lockheed Martin, wynosi obecnie ok. 89,2 mln USD. Zanim Polska kupi myśliwce konieczne jest zaaprobowanie takiej transakcji zarówno przez Biały Dom jak i przez Kongres USA.
Podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie Donald Trump wyraził też nadzieję, że Polska dołączy do programu bezwizowego już może w ciągu najbliższych 90 dni.

1 KOMENTARZ

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię